Türkiye'nin kralı Loeb!

WRC Türkiye Rallisi'nde Citroen Total pilotu Fransız Sebastien Loeb zafere ulaşan isim oldu. Loeb bu sonuçla WRC Türkiye Rallisi'ni üçüncü kez kazanmayı başardı.

18.04.2010 - 15:18

Türkiye'nin kralı Loeb!

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 6. Türkiye Rallisi'nde zafer, Citroen Total takımı pilotu Sebastien Loeb'in oldu.


Rallinin ilk gününü 5. sırada bitiren ancak ikinci gün sergilediği performansla liderliği kapan Loeb, bazı etapların iptal edildiği son günde de hızından bir şey kaybetmeyerek podyumun en üst basamağına çıkmayı başardı.

Türkiye Rallisi'ni 3.01.38.7'lik zamanla bitiren Fransız sürücüye, 54.5 saniye gerisinde 3.02.33.2'lik süreyle ralliyi bitiren Petter Solberg ikinci ve 3.03.22.1'lik zamanıyla da BP Ford Abu Dhabi pilotu Mikko Hirvonen üçüncü sırada kürsüde eşlik edecek.

WRC'de İsveç Rallisi'ni ikinci sırada tamamlayan Sebastien Loeb, Corona Meksika Rallisi, Ürdün Rallisi ve Türkiye Rallisi'ni ilk sırada bitirerek, bu sezon üst üste 3. yarışını kazandı.

LOEB'İN TÜRKİYE'DE 3. ZAFERİ
Sebastien Loeb, 6. Türkiye Rallisi'nde zirvede yer alarak, Türkiye'de 3. kez kazanmış oldu.

WRC kariyerindeki 57. zaferini elde eden son 6 yılın dünya şampiyonu Loeb, Türkiye Rallisi'nde de 2004 ve 2005 yıllarının ardından 3. kez zafere uzanmayı bildi.

Diğer yandan Loeb, Citroen takımını da 2 yarış aradan sora tekrar Türkiye'de birinciliğe taşıdı. Türkiye Rallisi'nin ilk 3 yarışında 2 kez Sebastien Loeb, 1 kez de Carlos Sainz ile galibiyete ulaşan Citroen, son iki organizasyonda ise podyumun zirvesini Marcus Grönholm ve Mikko Hirvonen ile Ford'a kaptırmıştı.

LOEB: ZORLU BİR YARIŞTI
Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) Türkiye Rallisi'nin kazanan ismi Citroen Total takımı pilotu Sebastien Loeb, zorlu bir yarış olduğunu söyledi.

Ralliyle ilgili değerlendirme yapan Sebasten Loeb, Türkiye Rallisi'nin zorluğuna dikkati çekerek, "Bugün yine özellikle zorlu etaplar geçtik. Belki de 5-6 pilot kazanma şansına sahipti. Sonuçta kazanan biz olduk ve mutluyuz" dedi.

Loeb, ayrıca toprak etapların zorluğuna da dikkati çekerek, mekanik problem yaşama ihtimalinin yüksekliğini aktarırken, tüm etapların kendileri için iyi geçmemesine karşın, ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Kendi adına yarışan ve Türkiye Rallisi'ni 2. sırada tamamlayan Petter Solberg'in ise yaşadığı mutluluk dikkatlerden kaçmadı. İstanbul'da aldığı ikinciliğin kendisini pilotlar sıralamasında da ikinci sıraya taşıdığını bildiren Solberg, "Elde ettiğim sonuçtan çok mutluyum. Zorlu etapları geride bıraktık ve çok dikkati olmamız gerekti. Pes etmeyerek istediğimiz noktaya geldik" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, son gün tekeri patlaması nedeniyle önemli zaman kaybeden ve genel klasman ikinciliğini Petter Solberg'e bırakan BP Ford Abu Dhabi Pilotu Mikko Hirvonen ise yaptığı hatanın kendisine faturasının biraz ağır olduğunu belirterek, "Çok hızlı olmadığım bir noktada kaydım ve aracımı çarpıp tekerimin patlamasına neden oldum. Benim adıma şanssız bir andı" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...