'Türkler zoru seviyor'

A Milli Takım'da Almanya ve Azerbaycan maçları için geri sayım devam ediyor. Kritik iki maç öncesi Selçuk İnan ve İsmail Köybaşı, NTV Spor'un sorularını yanıtladı.

Ntvspor 04.10.2011 - 16:42

'Türkler zoru seviyor'

Almanya'nın durumu zaten belli, onlar gruptan çıkmış durumda ama biz şu an için ne olursa olsun bu iki maçtan en az 4 puan almamız gerekiyor" diyen Selçuk İnan, "Almanya maçına en az 1 puanla çıkmak zorundayız ama ben bu maçı kazanacağımızı düşünüyorum. Çünkü gerçekten inanmış durumdayız, bütün arkadaşlar da bu maça kitlenmiş durumda. Almanya'nın da namağlup olması belki bunu biraz tetikliyor. Biz yine elimizden geleni yapıp, en azından bu iki maçtan 4 puan almak istiyoruz. Ne olursa olsun bu Avrupa Şampiyonası'na gitmek istiyoruz" diye konuştu.

"KONSANTRE OLMAK ÇOK ZOR"
Milli futbolcu Selçuk, "Biz kaç maçtır bu maçı bekliyoruz. Hep konuşuyoruz zaten, Almanya'ya karşı bizim farklı bir bakışımız var. İlk hedefimiz galip gelmek, bu çok mutluluk verici bir olay olur bizim için, umarım bunu başarırız" ifadesini kullandı.

"Penaltı kaçar, herkes kaçırıyor. İyi penaltı atışı kullanan isimler Arda ve Burak. Bende atarım, atmaya çalışırım ama bir tedirginlik zannetmiyorum olsun" diyerek sözlerine devam eden milli oyuncu, "Biz 3 tane kamp dönemi yaşadık bu sene, milli takım kampları da girdi araya. Buna konsantre olmak gerçekten zor futbolcu olarak. Çünkü tam hazırlanmış durumda oluyorsunuz, lig maçına ve bir daha ertelenmesi kesinlikle etkilemiştir" diye konuştu.

"TÜRKLER ZORU SEVİYOR"
Selçuk, "Azerbaycan ve Kazakistan gibi takımlara karşı oynarken de maçı kazanmamız gerekiyor diye çıkıyoruz maça, bu da bazen bizde handikap yaratabiliyor ama Almanya maçına çıkarken berabere kalsak da bir şey olmaz diyoruz. Belki böyle düşünüyoruz diye Azerbaycan ve Kazakistan maçlarında zorlanıyoruz. Hocamızın söylediği bir şey var, biz Türkler zoru seviyoruz, belki ondan da kaynaklanıyor olabilir. Ama bu geride kaldı artık, bu Azerbaycan maçını da kazanmamız gerekiyor ne olursa olsun, keza Almanya maçını da öyle" dedi.

"MESUT’A SAYGI DUYMAK GEREKİYOR"
"Mesut'un yerinde olsam şu anda Türkiye Milli Takımı'nda olurdum, o yüzden bilmiyorum" diyen milli futbolcu, "Ama ona da saygı duymak gerekiyor, gerçekten çok yetenekli kardeşimiz, Almanya'yı tercih etmişse saygı duymak gerekiyor, söyleyecek başka bir şey yok" diye konuştu.

Kırmızı kart cezasının ertelenmesiyle ilgili olarak, "Federasyondaki avukatlarımızla birlikte İsviçre'ye gittik, mahkemeye ve duruşmaya çıktım. Pozisyonu anlattım, ifademi verdim, olumlu karşıladılar bu da benim için gerçekten sevindirici bir olaydı. Cezamı iptal etmediler, ertelediler sadece. 3 yıl içerisinde aynı şekilde bir kırmızı kart daha görürsem alacağım cezanın üstüne eklenecek bu bir maçlık ceza. Böyle bir hata yapacağımı düşünmüyorum, zaten Kazakistan maçında da kötü niyetli değildim, rakibe de vurmadım ama hakem öyle görmüş. Ertelendiği için gerçekten çok mutluyum" dedi.

İsmail, "Önceki maçlarda yaşanan bazı olaylar vardı, hepimiz tarafından kabul edilmeyecek olaylardı ama onların geçtiğini düşünüyorum. O bir anlık bir şeydi, özel maç da olması belki bunları etkiliyordu ama Almanya maçında taraftarın önemi bizim için çok çok büyük. Çünkü biz zaten onlar için oynuyoruz, ülkemiz milletimiz için Avrupa Şampiyonası'na gitmek istiyoruz, onları mutlu etmek istiyoruz. Onlar da bunun farkında olarak 90 dakika boyunca bence yapabildiklerinin en iyisini yapmaları gerekiyor, bizi desteklemeleri gerekiyor" ifadelerini kullanarak konuşmalarına son verdi.

"FAVORİ BİZİZ"
"En iyi ikinci olmak için ne gerekiyorsa onu yapmamız gerekiyor" diyen İsmail Köybaşı ise, "İki maçtan 6 puan almak tabiki ilk hedefimiz. Yenemiyorsan yenilmemek de önemli. Minumum Selçuk'un da belirttiği gibi 4 puanla ayrılmak kötü nitelendirilmez. Ben Almanya maçında taktiksel ve fiziksel olarak hazır olduğumuz zaman hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum. Onların namağlup gelmesi bizi tetikliyor, sahaya galibiyet parolasıyla çıkacağız" diye konuştu.

İsmail, favori olduklarını belirtirken, "Biz saha içinde yetenekleri olan bir takımız Türkiye olarak, her zaman yetenekleri üst seviyede olan bir takımız, en az rakip kadar koştuğumuz, mücadele ettiğimiz zaman bireysel yetenekler de kesinlikle ön plana çıkacaktır. Bu anlamda ben tüm takım arkadaşlarımıza güveniyorum" dedi.

"DURAN TOPLARDA İYİ FUTBOLCULARA SAHİBİZ"
"Penaltı atışı, duran top gibi pozisyonlarda bende bir tedirginlik olacağını düşünmüyorum, sonuçta bu özgüvenle alakalı bir şey" diyen milli futbolcu, "Sonuçta o özgüveni size veren hocalar olursa ben hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum. Duran toplarda da Türkiye'de çok önemli futbolculara sahibiz. Bunların başında Selçuk İnan geliyor, mutlaka bunların bize artıları olacaktır. Duran topların futboldaki önemi çok fazla, bu da bizim için bir artı" ifadesini kullandı.

Maç oynadıkça eksiklerini daha iyi gördüğünü ifade eden İsmail Köybaşı, "Belki eksiklerim varsa bunları çok iyi kapatıyorum ve ekstra çalışmalarımı her zaman olduğu gibi yine yapıyorum. Takım olarak ben bazı maçlarda iyi olduğumuzu düşünüyorum. Dolayısıyla bireysel özellikler de o zaman ön plana çıkıyor. Birbirimizle iyi oynarsak o kadar iyi olur diye düşünüyorum" dedi.

"GALİBİYETTEN BAŞKA DÜŞÜNCEMİZ YOK"
İsmail, "Onlar bize karşı oynadıkları devamlı 11 kişi topun arkasına geçip, daha fazla savunma yapmaya özen gösteriyorlar, toplu savunmayı aşırı yapıyorlar, sadece defans oynamayı düşündükleri için belki biraz zor geliyor diye düşünüyorum ama artık yapacak bir şey yok, galibiyetten başka hiçbir düşüncemiz yok, zaten olamaz da. Çünkü zaten biz futbolcular olarak Avrupa Şampiyonası'na gitmeyi çok istiyoruz. Daha önce gidenler bize anlattılar orada olmanın ne kadar güzel bir duygu olduğunu, bizde gıpta ile bekliyoruz" diye konuştu.

Mesut Özil hakkında da açıklamalarda bulunan milli oyuncu, "Mesut da profesyonel ve bu işi profesyonelce yapmak zorunda. Ben profesyonelce yaptığını düşünüyorum, saha içinde liderliği ele alan bir futbolcu. Onun yerine olmak, hiç öyle bir şey düşünmedim şimdiye kadar" ifadesini kullandı.

"TARAFTAR 1 PUANDIR"
"Taraftar her zaman 1 puandır diye düşünüyorum" diyen İsmail Köybaşı, "Sonuçta onların milli takım forması altında mücadele eden futbolculara olan bakış açıları her zaman olumlu olması gerekir diye düşünüyorum. Taraftarıyla bütünleşmiş bir milli takım sahada görmek istiyoruz biz futbolcular olarak. Bunu umut ediyoruz, bu şekilde çıkmak istiyoruz maça" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...