Uçtu uçtu Vonn uçtu!

Kanada'da devam eden 2010 Vancouver Kış Olimpiyatları Bayanlar Alp Disiplini İniş'te zafer Amerikalı Lindsay Vonn'un oldu. Muhteşem bir performans sergileyen sporcu, dram yüklü madalya mücadelesinde elde ettiği altın madalyayla tarihe geçti. Vonn'un takım arkadaşı Mancuso ise ikinci sırayı elde etti.

Ntvspor 17.02.2010 - 23:01

Uçtu uçtu Vonn uçtu!

Kanada'da devam eden Vancouver 2010 Kış Olimpiyatları'nda sonucu en çok merakla beklenen yarışlardan biri Bayanlar Alp Disiplini İniş'ti. Peş peşe Dünya Kupası şampiyonlukları bulunan ancak kariyerinde Olimpiyat madalyası olmayan Lindsey Vonn'a duyulan büyük ilginin haftalar öncesinden başlattığı heyecan fırtınası, ortaya konan mücadeleyle beklentileri tam anlamıyla karşıladı.


Kazaların damga vurduğu ve dramın yarışın başından sonuna kadar bir an olsun azalmadığı mücadelede, Amerikalı Lindsey Vonn, muhteşem bir performans sergileyerek altın madalyanın sahibi oldu. Kariyeri şampiyonluklarla dolu olan ancak daha önce hiç Olimpiyat madalyası kazanmamış olan Vonn, Vancouver'da sergilediği performansla, haftalarca sakatlığı üzerine yapılan haberleri ve Olimpiyat Oyunları'nın başlamasına kısa bir süre kala SI'a verdiği pozları bir anda unutturdu.

Vonn, bu sonuçla Kış Olimpiyatları'nda Bayanlar Alp Disiplini İniş'te Amerika'ya ilk altın madalyayı kazandıran isim olarak tarihe geçerken takım arkadaşı Julia Mancuso 10'uncu sırada başladığı mücadelede ikinci olarak Amerika'nın 1-2 yapmasını sağladı.
Mücadeleye 16'ıncı sırada başlayan Vonn, 1:44.19 ile altın madalyanın sahibi olurken Mancuso, 1:44.75 ile ikinci sırayı elde etti. Avusturya'dan Elisabeth Goergl, 1:44.65'lik derecesiyle Bayanlar Alp Disiplini'nde podyumu tamamladı.

TAM BİR DRAM
Whistler Dağı'nda bir haftadır devam eden sis, yoğun kar ve yağmur yağışından sonra güneşli bir havada ama sert bir zeminde yapılan mücadele, birçok sporcunun göz yaşları içerisinde pisti terk etmesiyle sonuçlandı. Bugüne kadar Bayanlar Alp Disiplini'nde gerçekleştirilmiş en zorlu yarışlardan biri olarak kabul edilen Whistler'daki heyecan fırtınasında, 45 sporcu start aldı. İlk 20 metre içerisinde düşerek yarışı tamamlayamanların olduğu madalya mücadelesinde, son düzlükten hemen önceki tepeye saatte 100 kilometrenin üzerinde bir süratle gelen sporcular, 20-40 metre arasında havada kalırken birçok isim iki kayağı üzerinde yere inmeyi başaramadı.

Büyük kazaların yaşandığı yarışta, izleyenleri en çok korkutan an, İsveçli Anja Pärson'ın düşüşü oldu. Son sıçramada dengesini kaybeden ve kayaklarının da kendisini havaya kaldırması sonucu yerden yaklaşık 5 metre yükseklikte 40 metre kadar uçan Pärson yerde uzun süre sürüklendi. Görevlilerin yardımıyla ayağa kalkan Pärson'ın ilk etapta ciddi bir sorunu olmadığı ifade edilirken Pärson'ın kontroller için helikopterle hastaneye kaldırıldı. İsviçre'den Dominique Gisin de oldukça tehlikeli bir şekilde düşerek yarış dışında kalırken Fransa'dan Marion Rolland da düşerek yarış dışında kalan isimlerden oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...