'UEFA FB ve TS'ye ceza verebilir'

UEFA'nın, PFDK'nın gerekçeli kararını beklediği, bir bulguya rastlanılırsa Fenerbahçe ile Trabzonspor'a ceza öngürüldüğü ileri sürüldü.

'UEFA FB ve TS'ye ceza verebilir'

UEFA'nın Türkiye'deki 'şike' iddialarıyla ilgili olası kararı, 'UEFA'dan kritik bir bilgi' başlığıyla Vatan gazetesinde yer aldı.

Tayfun Bayındır imzalı haberde, UEFA'nın TFF’nin verdiği şike cezalarını uygun bulmaması durumunda ne yapacağının merak edildiği, Futbol Federasyonu ile tüm Türk kulüplerine Avrupa’dan men cezasının gündeme gelebileceğinin konuşulduğu hatırlatıldı.

Bir önceki TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın, UEFA ile yaptığı temaslar sonucunda geldiği noktanın, "Eğer Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne yollarsak UEFA bize 5 yıl men cezası verecek" kadar kritik olduğunun hatırlatıdlığı haberde, şu anki duruma dikkat çekildi.

Yıldırım Demirören başkanlğındaki TFF'nin 22 kulübü PFDK'ya sevk ettiğinin ve şikenin sahaya yansımadığı belirtilierek hiçbir kulübe yaptırım uygulamadığının belirtildiği haberde, "Ancak bu sefer de 'Madem şike sahaya yansımadı, o zaman İBB’li İbrahim Akın ile Gençlerbirliği kalecisi Serdar Kulbilge’ye neden hak mahrumiyeti verildi? UEFA bize ağır ceza verecek' söylentileri körüklendi" denildi.

Ve ulaşılan çarpıcı bir bilgi şöyle verdildi:

"UEFA’ya yakın Türk kaynaklardan sızan bilgiye göre, kararını vermek için PFDK’nın gerekçeli kararını bekleyen UEFA’nın Türkiye ile ilgili almayı düşündüğü kararın taslağı şu:

- TFF’ye ceza yok.

- Galatasaray’a ceza yok.

- Ancak Fenerbahçe ile Trabzonspor’a ait herhangi bir bulguya rastlanırsa, 2 kulübe de ağır 'Avrupa’dan men' cezaları söz konusu.

Haberde, Federasyon hukukçularının hem UEFA’nın hem FIFA’nın disiplin talimatlarını Türkçe’ye çevirip üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıkları, ayrıca yakın dönemde Yunanistan’da ve daha önce de İtalya, Fransa ve Portekiz’de yaşanan benzer olaylarla ilgili dosyaları da tercüme ettiridliği kaydedildi. Bu çalışmalarla UEFA’ya karşı savunma hazırlığı yapan TFF'nin, hiçbir Türk takımına ceza verilmemesini öngördüğü belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...