UEFA gelirleri açıkladı

UEFA, geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ne katılan takımların hak ettikleri gelirleri açıkladı. Galatasaray ise yanlış anlama sonucu, UEFA'nın gelirlerine el koyduğu haberi yapan yayın organlarına tazminat davası açacağını duyurdu.

Ntvspor 26.06.2014 - 01:58

UEFA gelirleri açıkladı

UEFA, geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ne katılan takımların hak ettikleri gelirleri açıkladı.

Listede Galatasaray ve Tabzonspor'un da aralarında yer aldığı bazı takımlara Finansal Fair Play çerçevesinde verilen cezalara değinilmesi ilk başta farklı yansımalara neden oldu.

UEFA, 2013-14 sezonunda Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde mücadele eden takımların elde ettiği gelirleri duyurdu.

Devler Ligi şampiyonu Real Madrid 57 milyon Euro ile listenin ilk sırasında yer alırken, onu 54 milyon Euro ile PSG ve 50 milyon Euro ile Atletico Madrid takip etti.

Listede Galasaray ve Trabzonspor'un hak ettikleri gelirler de yer aldı. Açıklamaya göre sarı kırmızılılar 21.072.000 Euro, bordo mavililer ise 7.865.139 Euro gelire hak kazandı.

'YANLIŞ ANLAŞILDI'
Bu arada UEFA'nın listede, Finansal Fair Play'den dolayı ceza alan kulüpleri belirtmesi yanlış anlamalara yol açtı.

UEFA'nın "Buradaki rakamlar, Finansal Fair Play kurallarına uymadıkları gerekçesiyle alıkonulan rakamları da içermektedir" açıklaması, medyada "Galatasaray ve Trabzonspor'un tüm gelirlerine el konuldu" gibi yansıtıldı.

Ancak NTV Spor'a konuşan kulüp yetkilileri, tüm gelirlere el konulması gibi durumun söz konusu olmadığını, sadece UEFA tarafından verilen 200'er bin Euro'luk para cezalardan bahsedildiğini belirttiler. Hatırlanacağı üzere UEFA, Finansal Fair Play çerçevesinde Galatasaray ve Trabzonspor'a 200'er bin Euro ceza vermişti.

GALATASARAY DAVA AÇIYOR
Bu arada Galatasaray Kulübü, "UEFA, Galatasaray'ın tüm gelirlerine el koydu" şeklinde yapılan haberlere sert tepki gösterdi.

Sarı kırmızılı kulüpten yapılan yazılı açıklamada, bu kişiler ve yayın organları hakkında suç duyurusu yapılması için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulacağı, ayrıca tazminat davaları açılması doğrultusunda gereken işlemlere derhal başlanacağı ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...