UEFA yardım istiyor

UEFA toplantının ardından 7 maddelik bir deklarasyon yayınlayarak hem kamuoyunu bilgilendirdi hem de futbol camiasındaki herkesi bilgi vermeye çağırdı.

25.11.2009 - 19:24

İsviçre'nin Nyon şehrindeki UEFA merkezinde, Türkiye'nin yanı sıra Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Hırvatistan, Almanya, Macaristan, Slovenya ve İsviçre futbol federasyonlarının yetkililerinin de katıldığı toplantının ardından yayınlanan 7 maddelik deklarasyon şöyle:

1- UEFA ve 9 federasyon, spor otoritelerinin soruşturma gücünü aşan bir organize suçla karşı karşıyadır. UEFA ve federasyonlar, devlet otoritelerine, sporun yararına olan kararlı hareketlerinden dolayı müteşekkirdirler.

2- UEFA ve 9 federasyon, kendi yargı alanlarındaki kulüpler ve bireylerle ilgili bilgi almak için her ülkedeki yetkili otoritelerle temasa geçecektir.

3- Toplantıya katılan 9 futbol federasyonu adına UEFA resmen, Bochum kamu savcılığının açtığı davadaki bütün dava dosyasına erişme izni isteyecektir. Yetkili otoritelere göre dava dosyasına ulaşma imkanı verilmesi birkaç hafta sürebilir.

4- Dava dosyası elde edilene kadar, Bochum davasında söz konusu olan maç bağlama ilgili basında çıkan her şey sadece spekülasyondur ve kesin değildir. Bu
spekülasyonlara dayalı olarak kulüp ve kişilerle ilgili olarak şu aşamada hiçbir yorum yapılamaz.

5- UEFA ve 9 federasyon, her türlü yolsuzluk, rüşvet ya da maç bağlama gibi şeylerle ilgili olabilecek olayları bildirmek isteyen bütün oyuncu ve yetkilileri, ilgili futbol otoritesine ya da UEFA'ya bilgi vermeye çağırıyor.

6- UEFA ve 9 ulusal federasyon, kendi sorumlukları çerçevesinde sert önlemler almaktan kaçınmayacaklardır ve UEFA gerektiği her zaman da gerekli yardımları yapacak ve koordinasyonu sağlayacaktır.

7- UEFA ve 9 federasyon, futbolu tehdit eden bu kötü hareketleri tamamiyle ortadan kaldırmaya kesinlikle kararlıdırlar. Bu kötü hareketin bir oyuncu, bir yetkili ya da başka bir kişiden gelmesi karşısında herhangi bir ayrımcılık yapılmayacaktır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...