İlişkili Haberler

Sarı-kırmızılıların artı 1 yıllık cezası kalkarken, Galatasaray Avrupa kupalarına katılma hakkı kazanırsa cezayı gelecek yıl çekecek.

2 sezon süreli olan ceza, Galatasaray'ın 2016-2017 ve 2017-2018 sezonlarında Avrupa kupalarına katılma hakkı elde etmesi durumunda işleyecek. Bu iki sezonda Avrupa kupalarına katılma hakkı kazanılamazsa ceza otomatik olarak düşecek.

Galatasaray'a daha önce verilmesi gündeme gelen artı 1 yıllık cezanın kaldırılmasında yapılan savunma etkili oldu. 

UEFA, Galatasaray'a 1 yıllık men cezası vermesinin yanı sıra bazı taleplerde de bulundu. Galatasaray'ın geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi transferlere astronomik rakamlar ödememesini ve Galatasaray'ın bilançolarının hiçbir şekilde geçmiş yıllara benzemesini istemedi.

Bu da Galatasaray yakın zamanda transfere önemli paralar ayıramayacağı anlamını taşıyor. 

MEHMET DEMİRKOL: SAVUNMA BAŞARILI OLMUŞ

NTV Spor Yorumcusu Mehmet Demirkol, "7 sayfayı aşkın bir karar iletildi. Savcılık makamının istediği 1+1 düşürülmüş dolayısıyla savunma başarılı denebilir. CAS'a gidip bunu kaldırmak isteyecek mi yoksa ben kabul edeyim mi diyecek bunun kararını vermesi lazım. 2 yıllık baraj konusu yani normalde 5 yıl katılamazsanız yine katılamıyordunuz hak kazandığınızda. Bana kalırsa bu savunmadan etkilendiler. Bundan sonra sadece Galatasaray değil tüm Türk futbolunun şapkasını önüne koyup düşünmesi lazım. Bu sene katılması gerekir ki kupalara 1 senede bitsin bu iş. Bir taraftan da bütçeyi dengede tutması lazım" dedi.

BAĞIŞ ERTEN: YAKINDA LİGİN 14. SIRASINDAKİ TAKIMIMIZ AVRUPA'YA GİDECEK

NTV Spor Yorumcusu Bağış Erten, "Savunmanın başarılı olması önemli ama önce başarısızlığa odaklanmamız gerekiyor. Hiçbir kulüp finansal fairplay gerçeklerine uyacak nitelikte değil. Biz yakında ligin 14'üncüsünü Avrupa'ya göndermek durumda kalacağız. Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin toplam borcunun 3 milyar olduğu söyleniyor. Bunu Avrupa'ya bırakmadan kendimizin çözmesi gerektiği aşikar. Ortada çok ciddi gelir olmasına rağmen inanılmaz borçlarla kulüp yönetiliyor. Bu kulüp yöneticiliği meselesi Türkiye'nin en büyük problemidir" değerlendirmesinde bulundu. 

GALATASARAY CEZAYI DUYURDU

Sarı-kırmızılı kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, "Galatasaray Sportif A.Ş. ile UEFA arasında Finansal Fair Play kapsamında devam eden süreçte, UEFA Finansal Kontrol Kurulu (CFCB) Yargı Komisyonu’nun verdiği karar bugün itibariyle kulübümüze bildirilmiştir. UEFA’nın kararı, “Kulübümüzün 2012-2013, 2013-2014 ve 2014-2015 sezonlarında mali kriterlere uymadığı gerekçesiyle 1 yıl süreyle UEFA turnuvalarından men edilmesi” yönündedir.

Söz konusu ceza, Galatasaray Profesyonel Futbol Takımı UEFA turnuvalarına katılım hakkı elde ederse 2016-2017 sezonunda geçerli olacaktır. Elde edemezse 2017-2018 sezonunda uygulanacaktır. Şayet her iki sezonda da Avrupa kupalarına katılım sağlanamazsa ceza çekilmiş kabul edilecek ve 2018-2019 sezonundan itibaren kupalara katılmama gibi bir yaptırım söz konusu olmayacaktır. UEFA Finansal Fair Play İnceleme Kurulu’nun tavsiyesinde yer alan cezanın “+1”lik bölümü ise son dönemde kulübümüzün mali yapısındaki düzelme dikkate alınarak kaldırılmıştır. Ancak UEFA, önümüzdeki dönemde de Galatasaray’ın mali yapısını ve maaş giderlerini izlemeye devam edecektir.

Gelinen nokta itibariyle çıkan sonucu kötünün iyisi olarak değerlendirmek mümkün olsa da, bu karar hem bu süreci cezasız olarak geçmek adına çaba sarf eden yönetimimizi, hem de kuruluş ilkesi Türk olmayan takımları yenmek olan köklü camiamızı derinden üzmüştür.

Kararla ilgili CAS’a gidilip gidilmeyeceği yönündeki durum, hukukçularımızın 21 sayfalık metin üzerinde yapacakları çalışma neticesinde kamuoyuyla paylaşılacaktır."