Uluslararası Geleneksel Türk Spor Oyunları başlıyor

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından düzenlenecek  1. Uluslararası Geleneksel Türk Spor Oyunları'nda, 20 ülkeden 300 sporcu Denizli'de biraraya gelecek.

Haberler 19.12.2009 - 12:02

Geleneksel Dalları Federasyonu Başkanı Fatih İstanbulluoğlu, yaptığı açıklamada, 2010 yılının mayıs ayının ikinci haftasında Denizli'de, 1. Uluslararası Geleneksel Türk Spor Oyunları'nın düzenleneceğini söyledi.

İstanbulluoğlu, organizasyona Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, TRT ve Denizli Belediyesi'nin katkı sağlayacağını belirterek, şunları kaydetti:
''Organizasyonda özellikle kültürel alışverişle, Türk dünyasının kaynaşmasına katkı sağlanacak. 20 ülkeden toplam 300 sporcunun katılacağı organizasyon, geleneksel spor dallarının tanıtımı için de önemli bir adım olacak. Konuklarımızı en iyi şekilde ağırlayacağız. Bu konuda federasyon olarak elimizden gelen çabayı göstereceğiz.''

30 DÖNÜM ARAZİ ÜZERİNE OYUNLAR KÖYÜ KURULACAK
İstanbulluoğlu, Denizli Belediyesi tarafından şehir merkezinde, 30 dönüm arazi üzerine oyunlar köyünün kurulacağını ifade etti.

Kurulacak tesiste geleneksel spor dallarının yapılabileceği tüm şartların bulunacağına dikkat çeken İstanbulluoğlu, şöyle devam etti:
''Mayıs ayında açılacak tesis, geleneksel spor dalları için önemli bir hizmet olacak. Bu konuda Denizli Belediyesi'nin katkısı büyük. Misafirlerimizi modern bir tesiste ağırlayacağız. Rahvan binicilik, atlı cirit, kuşak, aba ve şalvar güreşleri ile coşkulu bir organizasyon düzenlemek için çalışacağız. Bu konuda tüm duyarlı vatandaşlarımızı da desteğe davet ediyoruz.''

İstanbulluoğlu, geleneksel olarak her yıl bir ülkede gerçekleştirilecek oyunların önümüzdeki yıllarda Türk dünyası için öneminin daha iyi anlaşılacağına değinerek, ''Geçmişte daha yaygın olarak yapılan geleneksel spor dallarımızı bu tarz organizasyonlarla yeniden aktif hale getirebiliriz'' diye konuştu.

İstanbulluoğlu son olarak, son yıllarda özellikle atlı ciritte iyi bir yol katettiklerini belirterek, amaçlarının diğer spor dallarında da aynı atılımı sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...