Ümit Özat futbolu bıraktı

Almanya Bundesliga takımlarından FC Köln’de forma giyen Ümit Özat, doktorların izin vermemesi nedeniyle futbol kariyerine son noktayı koydu.

Haberler 14.03.2009 - 14:27

Ümit Özat futbolu bıraktı

Eski milli futbolcu Ümit Özat, futbolu bıraktığını açıkladı.

Almanya Birinci Ligi takımlarından FC Köln'de forma giyen Özat, duygu dolu bir konuşma yaptığı basın toplantısında, ''Futboluculuğum bugüne kadarmış'' dedi.

Basın toplantısında önce doktorların Ümit hakkında düzenledikleri sağlık raporu okundu. Raporda Ümit'in normal hayatta herhangi bir sağlık problemi yaşamayacağı, ancak sportif hayatına devam etmesininin risk taşıyacağı endişesiyle futbolculuk hayatına vize verilmediği açıklandı.

FC Köln'ün, Ren derbisi diye adlandırılan Mönchengladbach ile oynayacağı lig maçı öncesi Rheinenergie Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında duygulu bir konuşma yapan Ümit Özat, ''Bir buçuk yıldır bu kentteyim. Ben kadere inanan bir insanım. Tabii ki çok üzgünüm. Bugün ikinci kariyerime başlayacağım. Bana destek olan dualarını esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyorum. FC Köln kulübünde herkese çok teşekkür ediyorum. Bana bir jübile maçı yapacak ve anternörlük diploması almama yardımcı olacak olan FC Köln yönetimine de çok teşekkürlerimi sunuyorum'' dedi.

Bugüne kadar çok sevdiği takımında çok güzel günler geçirdiğini dile getiren Ümit Özat, ''İkinci ligden bugüne kadar futbolcu olarak bu kulübe katkım olduysa ne mutlu bana. FC Köln camiasına, başkanımıza, yönetimine, manajerimize, hocalarıma takım arkadaşlarıma, bana vermiş oldukları destek ve ilgiden dolayı teşekkür ediyorum'' şeklinde konuştu.

Dünyada ilk defa bir Türk futbolcusuna FC Köln kulübünün takım kaptanlığına layık gördüğüne işaret eden Ümit, ''Benim adıma çocuklarım ve ailem adına onur verici bir olay. Bu anlamda tüm camiaya ve hayatım boyunca bu unutamayacağım bu onurlu görevi bana verenlere teşekkür ediyorum. Üzüntüm büyük. Erken yaşta futbolu bırakacak olmanın üzüntüsünü yaşıyorum. Ama futboldan sonraki hedeflerime daha erken başlayacağım için de sevinçliyim. Yaşadığım kolay bir şey değil, futbolu böyle bırakmak istemezdim'' diye konuştu.

Almanya'ya gelirken verdiği bir söz olduğunu hatırlatan Ümit, ''Buraya gelirken verdiğim söz vardı. Bunu söylerken çoğu insan bana gülmüştü, inanmamıştı. Fakat bu şekilde ya da başka şekilde FC Köln Kulübü'nde futbolu bırakacağımı söylemiştim. Bundan dolayı mutluyum. Köln halkına ve benden dualarını esirgemeyen Türk halkına ve tüm camiya tekrar teşekkür ediyorum'' dedi.

FC Köln menajeri Michale Meier de Ümit'in FC Köln'de forma giyen en önemli futbolcularından biri olduğunu ifade ederek, ''Fenerbahçe kaptanı olan Ümit kulübümüzde de kaptanlık yaptı. Kulübümüzde forma giyen en önemli futbolcularından biriydi. Kendisiyle çalışmaya devam edeceğiz'' dedi.

Ümit Özat'ın bundan sonra antrenörlük diploması alarak FC Köln'de görev yapmaya devam edeceği açıklandı.

Sayfa Yükleniyor...