Ümit Özat 'kulübeye' döndü

Sağlık sorunları nedeniyle futbolu bırakmak zorunda kalan Ümit Özat antrenörlük kariyerine Bundesliga takımlarından FC. Köln’de başladı.

21.04.2009 - 20:32

İSTANBUL - Yaşadığı sağlık problemleri yüzünden futbolu bırakmak zorunda kalan Ümit Özat, antrenörlük kariyerine katıldığı antremanlarla başladı.

Türkiye'deki antrenörlük kursunu tamamlayarak Almanya'ya dönen Özat, antrenmanda futbolcularla sık sık şakalaşırken, diğer yandan bol bol not tuttu.Özat'a Roland Koch ve eski futbolcu Thomas Haessler yardımcı oldu.

Özat, kendisine FC Köln'de antrenörlük fırsatını veren teknik direktör Christoph Daum ve kulüp yöneticilerine teşekkür ederek, ''Onların bu güvenini boşa çıkarmamak için çalışacağım. Öğrenmem gereken çok şey var. Futbolculuğumdan daha çok mesai yapacağım. Gecemi gündüzüme katarak çalışacağım'' dedi.

Türkiye'deki antrenörlük kursunun çok iyi geçtiğini ifade eden Özat, ''Futbolun temel prensipleri adına çok güzel şeyler öğrendik. Hem federayonumuzun isteği hem hocalarımızı isteği birkaç farklı kursa daha katılma yönünde. Ben de kendimi geliştirmek adına daha fazla şeyler öğrenmem gerektiğini biliyorum. Önümüzdeki sezona tam donanımlı ve hazır şekilde katılmak istiyorum'' diye konuştu.

Ümit Özat, nerede teknik direktörlük yapmak istediği sorusuna ise; ''Her şeyi zamana bırakmak gerekiyor. Zaten benim A lisansım var. Türkiye'deki kurs bunun güncellemesiydi. 1 yıl pratik yapmam gerekiyor. Kulübümle zaten anlaşmıştık. Anlaşmamın başlamasına 2 ay varken hocamızın isteği doğrultusunda hemen burada çalışmalara başladım. Tam donanımlı ve hazır şekilde bu camiaya faydalı olmak istiyorum. Tabii ki hayalimde burası var. Ancak daha hocamdan öğreneceğim çok şey bulunuyor. Yaşım 33 ve hiçbir şeye erken başlamak istemiyorum. Tam donanımlı olduktan sonra kısmet nereyse orada çalışmalarıma devam edeceğim.'' şeklinde cevap verdi.

Özat, kendisine sorulması durumunda Türkiye'den gözüne batan futbolcuları kulübe ve teknik direktör Daum'a bildireceğini ifade ederek, ''Mutlaka fikirlerimi söylerim. Ancak bana sadece söylemek düşer, gerisi hocamın ve kulübün takdirine kalmış bir iştir. Sonuçta yönetim kurulumuz ve hocam kararı verir. Biz, önce üstümüze düşen görevi yapacağız. Buradaki asistanlık görevimi yapacağım. Sonra böyle birşey uygun görülürse tabii ki yardımcı olmaya çalışırım'' dedi.

Özat, ailesiyle birlikte Almanya'da olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, ''Ben de Türkiye'ye gittiğimde buraları özlüyorum. Köln'ü seviyorum. Bir Kölnlü olduğumu her zaman söylüyorum. FC Köln camiasına yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...