Ünlü pedallar Anadolu'yu arşınlayacak

Bu sene 47.si düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için tüm hazırlıklar tamamlandı.

11.04.2011 - 15:39

Ünlü pedallar Anadolu'yu arşınlayacak

Türkiye'nin en önemli spor organizasyonlarından biri haline gelen ve 176'sı sporcu olmak üzere yaklaşık 1000 kişilik kafilenin 8 gün sürecek, bin 387 kilometrelik 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Son yıllarda uluslararası bisiklet takviminde en önemli organizasyonlardan biri olarak görülmeye başlayan tur, 24 Nisan-1 Mayıs 2011 tarihleri arasında, geçmiş yıllardan farklı olarak "Kıtalararası Etaplı Bisiklet Turu" olarak gerçekleştirilecek. İki senedir 2 HC klasmanında Avrupa turları arasında en prestijli turlardan biri durumunda olan 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 24 Nisan'da İstanbul etap yarışı ile başlayacak.

Bu yarışta sporcular, Sultanahmet Meydanı'ndan start alacaklar ve Boğaz Köprüsü'nü geçip, Bağdat Caddesi'ne ulaşarak Bağdat Caddesi ve Sahil Yolu'nda 8 tur atarak yarışı tamamlayacaklar. Sporcular 1. etap yarışında 121 kilometre pedal çevirecek.

Daha sunra uçakla İzmir'e, oradan da Kuşadası'na geçecek sporcular, yarışın ikinci startını buradan alacaklar. 22 takım, 176 sporcu ve 700 civarında görevliden oluşacak yaklaşık 1000 kişilik ekip, 8 gün boyunca Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerle dolu parkurlardan geçerek bin 1387 kilometre yol katettikten sonra yarışı Alanya'da tamamlayacak.

Geçtiğimiz sene yapılan organizasyondan yansıyan bir kare. Geçtiğimiz sene yapılan organizasyondan yansıyan bir kare.

Sporcular, 8 gün sürecek turda, sırasıyla şu etapları geçecek:

1. Etap: İstanbul (121 kilometre)
2. Etap: Kuşadası–Turgutreis (181 kilometre)
3. Etap: Bodrum–Marmaris (166 kilometre)
4. Etap: Marmaris–Pamukkale (209 kilometre)
5. Etap: Denizli–Fethiye (221 kilometre)
6. Etap: Fethiye–Finike (194 kilometre)
7. Etap: Tekirova–Manavgat (135 kilometre)
8. Etap: Side–Alanya (160 kilometre)

TÜRK TAKIMLARI YARIŞA HAZIR
Turuda bu yıl 6 profesyonel, 14 profesyonel kıta takımı ve Türkiye'den 2 uluslararası kıta takımı olmak üzere toplam 22 bisiklet takımı mücadele edecek. Bu yılı özel kılan yeniliklerden biri ise  ilk kez iki Türk takımının mücadele edecek olması. Daha önceki yıllarda Türkiye adına sadece milli takımın yarıştığı turda, bu kez Türk takımları profesyonel statüyle yarışacak. Turda mücadele edecek Manisaspor Bisiklet Takımı ve Konya Şekerspor Vivelo, bu tura katılabilmek için amatörlükten yarı profesyonelliğe geçiş yaparak uluslararası kıta takımı statüsünü kazandı.

120'DEN FAZLA ÜLKEDE İZLENECEK
Türkiye'nin en önemli tarihi ve doğal güzelliğe sahip yörelerinde gerçekleşecek tur, bu yıl da Eurosport ve TRT'den canlı yayınlanacak. Helikopterlerle gökyüzünden de aktarılacak yayınlar HD kalitesinde de izlenebilecek.

ORGANİZASYONA ÖVGÜLER YAĞIYOR
Turun Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Avrupa Bisiklet Federasyonu Birliği Genel Sekreteri Roland Hofer, aynı tur için 18 yıl önce de Türkiye'ye geldiğini aktarırken, bugün gelinen noktadaki farkın gece ile gündüz kadar belirgin olduğunu söyledi. Türkiye Bisiklet Federasyonu'nu "Avrupa'nın aktif federasyonlarından biri" şeklinde tanımlayan Hofer, Türkiye'nin artık sadece organizasyon gerçekleştirmeyip, sporcular da yetiştirmeye başladığını ifade etti.

Toplantıda konuşan Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ise amacın 2012 Londra Olimpiyatları'na sporcu göndermek olduğunun altını çizdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...