Bisikletçi Lance Armstrong'a 10 milyon dolar ceza

Doping kullandığı gerekçesiye pistlerden ömür boyu men edilen ABD'li eski bisikletçi Lance Armstrong ve takımı, 10 milyon dolar ceza ödeyecek.

17.02.2015 - 01:27

Bisikletçi Lance Armstrong'a 10 milyon dolar ceza

Doping yaptığı gerekçesiyle ömür boyu pistlerden men edilen ABD'li eski bisikletçi Lance Armstrong ve Fransa Bisiklet Turu şampiyonluklarını kazandığı takımın sahibi Tailwind Sports şirketi, bir tanıtım firmasıyla aralarındaki davanın sonucunda suçlu bulunarak, 10 milyon dolar ödemeye mahkum edildi.

Merkezi, ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan SCA Promotions firması, şikayetçi oldukları Armstrong ile aralarındaki anlaşmazlığın çözümü için talep ettikleri arabulucu heyetinin kendilerini haklı bulduğunu açıkladı.

Dallas kentindeki Teksas 116. Bölge Mahkemesi'nin onadığı karar doğrultusunda, 43 yaşındaki eski sporcu ve Fransa Bisiklet Turu'nu 7 kez kazandığı US Postal Service (1999-2004) ve Discovery Channel (2005) takımlarının sahibi Tailwind Sports şirketi, SCA Promotions'a 10 milyon dolar ödemek zorunda kalacak.

ABD'li eski bisikletçiye, Fransa Turu'ndaki şampiyonlukları sonrası 2006'da 7,5 milyon dolar ödeyen firma, savunmasında, Armstrong'un doping maddesi kullandığını gizlediği belirtmişti.

ABD Dopingle Mücadele Ajansı, Armstrong dosyasıyla ilgili gerekçeli kararını duyurduğu 2012 yılının ekim ayında yayımladığı açıklamada, "Kanıtlar, US Postal Service Pro Cycling takımının, herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde spor tarihinin 'en sofistike, en profesyonel ve en başarılı' doping programını uyguladığını göstermektedir'' değerlendirmesini yapmıştı.

Armstrong da 2013 yılının ocak ayında, ABD'li televizyon programcısı Oprah Winfrey'e verdiği mülakatta suçunu itiraf etmişti.

Sayfa Yükleniyor...