Unutulmaz geri dönüşler

Michael Schumacher'in, yeniden Formula 1'e dönmesi, spor tarihinin unutulmaz geri dönüşlerini akıllara getirdi. İşte Michael Jordan'dan Lance Armstrong'a, Kım Clijsters'tan George Foreman'a kadar spor tarihine damgasını vuran geri dönüşler...

Ntvspor 24.12.2009 - 12:44

Efsanevi bir sporcunun, emekliye ayrıldıktan sonra yeniden kendisini kanıtlama çabası içine girmesi ender rastlanılan bir durum değil. Bunun son örneği, Formula 1 efsanesi Michael Schumacher oldu. Alman pilotun, tüm heyecanı ile yeniden pistlere dönmesi, akıllara spor tarihinin diğer unutulmaz geri dönüşlerini getirdi.

MICHAEL JORDAN
Majesteleri, bir değil; 2 kez geri döndü. Basketbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu olarak kabul edilen Jordan, takımı Chicago Bulls'u, 1991-1993 yılları arasında üst üste 3 kez şampiyonluğa taşıdı. Ancak son şampiyonluğun ardından basketbolu bıraktığını açıklayıp herkesi şoke etti.

2 yıl boyunca şansını golf ve beyzbolda deneyen Jordan, 1995 yılında yeniden Bulls'a döndü. 2. Bulls döneminde de üst üste 3 şampiyonluk yaşayan Jordan, yeniden emekliye ayrıldı. Ta ki, 2001 yılında bu kez Washington Wizards formasıyla sahalara dönene kadar. 2 yıl da Wizards forması giyen basketbolun yaşayan efsanesi 2003'te, 40 yaşında kariyerini noktaladı.

PELE
O, Maradona ile birlikte futbol tarihinin en önemli yıldızı...

1972 yılında kariyerine son verene kadar, Brezilya Milli Takımı ile 3 Dünya Kupası kazanan Pele, kimsenin beklemediği bir anda futbola geri döndü. 1975 yılında, Amerikan takımı Cosmos ile anlaşan Brezilyalı futbolcu, ilerleyen yaşına karşın, 64 maçta 37 gol atmayı başardı.

Pele, kariyeri boyunca kaydettiği 1138 golün sonuncusunu da, efsaneleştiği Santos değil; Cosmos formasıyla attı.

LANCE ARMSTRONG


Armstrong'a, 1996 yılında testis kanseri teşhisi kondu. Doktorları, ünlü bisikletçinin hayatta kalma şansını yüzde 50 olarak görüyordu. Ancak Armstrong kanseri yenmekle kalmadı; 1999-2005 yılları arasında Fransa Turu’nu 7 kez üst üste kazanarak, spor tarihinin en büyük efsanelerinden biri haline geldi.

Son şampiyonluğunun ardından emeklilik kararı alan Armstrong, kanserle savaşa dikkat çekmek için, 3.5 yıl sonra yeniden pedal çevirmeye başladı. 37 yaşındaki bisikletçi, son Fransa Turu’nda 3. olmayı başardı. Bu yılki hedefi ise şampiyonluk...

GEORGE FOREMAN
George Foreman, belki de boks tarihinin en büyük isimlerinden biri değil. Foreman, 1994 yılında adını unutulmaz harflerle spor tarihine kazıdı.

Ağır siklet boks şampiyonluğu unvanını defalarca eline geçirip kaybeden Foreman, 1994'te, tam 45 yaşında Michael Moorer'ı yenerek, profesyonel boks tarihinin en yaşlı şampiyonu unvanını eline geçirdi.

KIM CLIJSTERS
Belçikalı tenisçi Kim Clijsters, bir dönem dünya sıralamasının zirvesine kadar çıkmıştı. Ancak hem ağır turnuva takvimi hem de aile kurma isteği başarılı tenisçiyi emekliliğe sürükledi.

Yaklaşık 2.5 yıl kortlardan uzak kalan Clijsters, emeklilik döneminde bebek sahibi oldu ve yeniden kortlara döndü. Döner dönmez de, Amerika Açık'ta şampiyonluğa ulaşmayı başararak, 2009'un en çok konuşulan isimlerinden biri oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...