Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava kentinde yapılan Golden Spike atletizm yarışlarında gözler Usain Bolt'taydı. 100 ve 200 metre dünya rekortmeni Bolt , ender koşulan bir mesafe olan 300 metrede Michael Johnson'a ait 30.85'lik dünya rekorunu kırmak üzere Ostrava'ya gitti. Ancak, Jamaikalı atlet, ıslak zeminde koşulan yarışı rahat kazandıysa da 30.97 saniyelik derecesiyle 10 yıllık rekorun uzağında kaldı. İkincilik Jermaine Gonzales'in üçüncülük Belçikalı Jonathan Borlee'nin oldu.

Elverişsiz hava 100 metre yarışını da etkiledi. Ama, Jamaikalı sprinter Asafa Powell yine de 9.83 ile yılın en iyi derecesine imza attı. Powell, ayrıca 91 metre 41 santimetreye denk gelen 100 yarda da 9.07 ile dünyanın en iyi derecesini elde etti. İlk 3 sırayı Jamaikalı atletlerin aldığı yarışta Lerone Clark ikinci, Dexter Lee üçüncü oldu. Kadınlar 100 metre yarışını da Jamaikalı Shelly-ann fraser 11.04 saniye ile kazandı.

Kadınlar yüksek atlamada Dünya Şampiyonu Hırvat Blanca Vlasic 1 metre 92 santimetre ile üçüncü sırada kaldı. Birinciliği 1 metre 98 santimetreyi geçen Birleşik Amerikalı Chaunte Howard Lowe, ikinciliği ise santa Lucialı Lavern Spencer elde etti.

Kadınlar 400 metrede Denisa Rosolova büyük bir sürpriz yaptı. Jamaikalı atletler Shericka Williams ve Rosemarie Whyte'ı g geride bırakan Çek atlet 50.85 ile zafere ulaştı. Olimpiyat şampiyonu Christine Ohuruogu ise ancak 4'üncü olabildi.

Erkekler 3000 metre yarışında Bernard lagat, Joseph Ebuya gibi pek çok üst düzey atlet mücadele verdi. Bu müthiş bir mücadalenin galibi Kenyalı Yusuf Kibet biwott oldu. Biwott 7 dakika 31.86 saniyelik derecesiyle, John Kemboi Cheruiyot ve Lagat önünde zafere ulaştı.

kadınlar 800 metre yarışında da büyük bir çekişme yaşandı. Litvanyalı Egle Balciunaite finiş çizgisini geçtiğinde yarışı kazandığını sanıp, sevinç yaşadı ama, bu sevinç kısa sürdü. çünkü fotofiniş yarışı saniyenin yüzde 2'si kadar farkla Hollandalı Yvonne Kak'ın kazandığını ortaya koydu. Çek Lenka Masna ise üçüncü sırayı aldı.