100 ve 200 metre dünya rekorlarını elinde bulunduran Usain Bolt, ağustos ayında başlayacak olan Rio 2016'da koleksiyonuna yeni olimpiyat madalyaları eklemenin planlarını yaparken, vatandaşı Nesta Carter'dan gelen haberle sarsıldı.

Kariyerinde 6 olimpiyat altın madalyası bulunan Usain Bolt, söz konusu madalyaların üçünü kariyerindeki ikinci olimpiyat olan Pekin 2008'de kazanmıştı. 100 metre, 200 metre ve 4x100 metrede altın madalya kazanan 29 yaşındaki sprinterin, 4x100 metrede kazandığı madalya büyük olasılıkla elinden alınacak.

Pekin 2008'de Jamaika bayrak takımında Michael Frater, Asafa Powell ve Usain Bolt'la birlikte yarışan Nesta Carter'ın Pekin'de verdiği doping numunesinde yasaklı maddeler listesinde yer alan methylhexanamine'e rastlandı. Bunun üzerine B numunesinin açılmasını talep eden Jamaikalı sprintere gelen haber pek iç açıcı değil. Reuters ve Jamaican Gleaner'ın haberine göre 30 yaşındaki atletin B numunesi de pozitif çıktı.

Bunun anlamı; Carter'ın Pekin'de yaptığı derecelerin iptal edilmesi ve Jamaika 4x100 bayrak takımının kazandığı birincilik unvanının geri alınması. Jamaika'nın unvanının geri alınması durumunda 4x100 bayrak takımın yer alan atletlerin altın madalyaları da geri alınacak. Podyumun ikinci basamağında yer alan bir başka Karayip temsilcisi Trinidad & Tobago ilk sıraya terfi edecek. Japonya ikinciliğe, Brazilya üçüncülüğe tırmanacak.

Carter'ın alacağı ceza resmiyet kazanınca Usain Bolt'un olimpiyat madalyası sayısı 5'e düşecek.