Uygun: Elimizden geleni yapacağız

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, Anderlecht maçında ilk maçtaki farklı skora rağmen kazanmak için ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını söyledi.

03.08.2009 - 21:21

Uygun: Elimizden geleni yapacağız

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda RSC Anderlecht ile yarın yapacakları rövanş maçında kazanabilmek adına her şeyi yapacaklarını belirterek, ''İnşallah kazanan taraf da biz olmak istiyoruz'' dedi.

Uygun, maçın oynanacağı 4 Eylül Stadı'nda düzenlediği basın toplantısında, Sivasspor gemisiyle yola çıktıklarında her şeyi 'meltem rüzgarları essin' diye beklemediklerini, lodosun da, poyrazın da olduğu bildiklerini, çıktıkları bu onurlu mücadelenin sonucunda gemilerini arzuladıkları, istedikleri yere vardırabilmek için var güçleriyle çalıştıklarını, yollarına bugüne dek devam ettiklerini, bundan sonra da devam edeceklerini söyledi.

Futbolda bazen istenmeyen sonuçların alınabildiğini anlatan Uygun, ''Sivasspor camiası bir bütündür. İnanarak, isteyerek, arzusu ve coşkusuyla bundan önce yaptığı başarıların daha iyisini yapabilmek adına yoluna devam edecektir'' dedi.

Anderlecht'in çok güçlü bir takım olduğunu belirten Uygun, ''Orada futbol adına kendi düşüncemizi ve mantalitemizi maalesef sahaya yansıtamadık ama burada kendi seyircimizin önünde en güzel şekilde futbolumuzun gereğini yerine getirip, karşılığında oynadığımız futbolla kazanabilmek adına her şeyi yapacağız ve inşallah kazanan taraf da biz olmak istiyoruz'' diye konuştu.

Uygun, bir basın mensubunun sorusu üzerine Avrupa mücadelesinde eksikliklerinin olduğunu, tam anlamıyla hazırlanamadıklarını kaydederek, Mehmet Yıldız ve Sezer Badur gibi 2 önemli oyuncudan sakatlıkları nedeniyle faydalanamadıklarını söyledi.

Prensipte anlaştıkları bazı yabancı oyuncuları da şehirdeki şartları beğenmemeleri gibi çeşitli nedenlerle transfer edemediklerini aktaran Uygun, ''Bu iş, maddi güç anlamında bir güçtür. Tabiki bizim elimizdeki bütçemiz bellidir. 10 milyon Euro'luk, 20 trilyonluk bütçemizle biz her şeyin en güzelini yapmaya devam edeceğiz'' şeklinde konuştu.

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ
Sivasspor'daki sistem değişikliği ile ilgili soru üzerine Uygun, istedikleri yabancı transferleri yapamayınca sistemin temel taşlarının yerine oturmadığını, böylelikle sistemin uygulanmasının zor olduğunu söyledi.

Anderlehct ile oynanan ilk maçtaki sistemlerini ve takım kurgusunu da değerlendiren Uygun, ''Sahada bir takım görüntüsünden ziyade, kopuk kopuk bir film sahnesi gibi sergilenen bir futbol vardı. Bu da bize pahalıya mal oldu. Bireysel anlamda çok fazla hatalar yaptık ki hiçbir zaman yapılmamış hatalardı. Bunların da açıkçası acısını çekmiş durumdayız. Futbolcu kardeşlerim benim verdiğim görevleri layıkıyla yerine getirdiğinde neler kazanabileceğini biliyorlar. Dolayısıyla bu sistem değişikliklerinden ziyade mantalite değişikliği çok daha önemli diye düşünüyorum'' dedi.

TRANSFER ÇALIŞMALARI
Transfer çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Uygun, Brezilya, Belçika, Portekiz ve Yunanistan'da bu yönde çalışmaları olduğunu ifade etti.

4 yabancı oyuncu haklarını kullanmaları halinde orta sahaya 2, defansa 1 oyuncu transferi yapabileceklerini, Mehmet Yıldız'ın durumuna göre de 1 forvet oyuncusunu kadrolarına katabileceklerini belirten Uygun, ancak önemli olanın orta saha transferleri olduğunu kaydetti.

Uygun, bu transferlerin 2 hafta içinde netlik kazanacağını, dolayısıyla transferlerin lig ve Avrupa Ligi'ndeki ilk maçlara yetişmeyeceğini söyledi.

TÜRK ANTRENÖRLER İLE AVRUPALI ANTRENÖRLER
Uygun, bir soru üzerine, ''Türkiye'nin en genç teknik direktörü olmuş olmam benim adıma mutluluk verici. Bu genç teknik direktörlük yaşımda yaptığım başarılara baktığımızda belki de 50 yaşında insanların başaramadıklarını biz daha 38-39 yaşına girene kadar birçoğunu başarmış durumdayız. Ama biz daha hayallerimizin başındayız, bizim başaracak çok şeyimiz var'' dedi.

Türkiye'de yabancı antrenörlerden Türk antrenörlere dönüşün olduğunun belirtilmesi üzerine Uygun, ''Profesyonelliğe geçen kulüpler çoğaldıkça, antrenörlerimizin eğitimini en güzel şekilde alması sağlandıkça, Türk antrenörleri, Avrupalı antrenörlerin her zaman bir adım daha önündedir. Bugün Türkiye'deki genç antrenörlerin hepsine bakın, bilgi, birikim ve başarma isteği ve arzusuna, aynı zamanda zorluklarla mücadele etme anlayışına baktığımızda Avrupalılar'ın her zaman çok daha önünde bulunmuştur, durmuştur ve başarmıştır. Dolayısıyla onların imkanlarıyla bizim imkanlarımız arasında her zaman dağlar kadar fark oldu ama biz o dağları bahane etmedik. O dağların arkasını aşıp, sevenlerimizle birlikte başarıya koştuk, koşmaya da devam edeceğiz'' dedi.

Uygun'un ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan futbolcular Cihan Yılmaz, Pieter M'bema ve Yannick Kamanan da ilk maçta alınan 5-0'lık yenilgi sonrası çok üzüldüklerini söylediler.

Bu yenilgiyi bir ''kaza'' olarak nitelendiren futbolcular, gerçek performanslarını sergilemek istediklerini kaydettiler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...