Uzun boyu dert yarattı

Şanlıurfa'da 1.90'lık boyu nedeniyle okul takımında yaşıtlarına karşı oynatılmayan genç basketbolcuya federasyon kucak açtı.

Haberler 23.12.2009 - 17:57

Uzun boyu dert yarattı

Şanlıurfa'da, görünümü yaşıtlarından farklı olduğu gerekçesiyle okul basketbol takımında oynatılmayan 11 yaşında ve 1.90 metre boyundaki Batur Şahinöz'un, Basketbol Federasyonu (TFB) organizasyonu olan 12 Dev Adam Basketbol Okulları'na (12 DABO) kayıt olacağı belirtildi.

TBF'den yapılan açıklamada, Batur Şahinöz'ün, boyunun çok uzun olmasının haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle, öğrenim gördüğü Şanlıurfa Özel Çağlayan İlköğretim Okulu'nun basketbol takımında oynamasına izin verilmediği kaydedilirken, bu oyuncunun 12 DABO'da basketbol oynamaya devam edeceği bildirildi.

Harran Üniversitesi'nde görevli olan Batur'un babası Yrd. Doç. Dr. Erdinç Şahinöz, emsallerinin çok üzerinde gösteren çocukların, normal görünümlü çocuklarla oynayamayacağı şeklindeki yönetmeliğe tepki göstererek, "Batur, Türkiye genelinde uygulandığı söylenen bir karar nedeniyle okul takımında oynayamıyor. Buna göre, 1.90 boyundaki 71 kiloluk Batur oynayamıyor, 80 kiloluk çocuk oynuyor" dedi.

Batur Şahinöz ise uzun boylu olduğu için basketbol oynatılmamasının garibine gittiğini söyledi. Bu arada, 12 DABO'nun Şanlıurfa antrenörü olan ve aynı zamanda Özel Çağlayan İlköğretim Okulu Basketbol Takımı'nın antrenörlüğünü yapan İbrahim Aybar, Batur Şahinöz'ün basketbol oynamasına imkan sağlayacaklarını ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...