Vali: Bunlar çapulcu güruhu

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursaspor-Beşiktaş maçının iptal edilmesiyle sonuçlanan olaylar hakkında, ''Taraftar kılığına girmiş bu insanların yaptığının ne Bursa ile ne taraftarlıkla alakası yoktur. Bunlar tamamen çapulcu güruhudur'' dedi.

Anadolu Ajansı 07.05.2011 - 22:31

Bursa Valisi Şahabettin Harput, İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz ve Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı ile MOBESE binasında düzenlediği basın toplantısında, Bursaspor-Beşiktaş maçının iptal edilmesine yol açan olayları değerlendirdi.


Vali Harput, Beşiktaş seyircisinin Bursaspor maçına alınması kararını iyi niyetle aldıklarını belirterek, bugün yaşananların kendisini üzdüğünü söyledi.

Olayları çıkaranların, polise taşın yanı sıra bira şişesi attıklarını anlatan Harput, bu kişilerin taraftarlık kavramı ile alakalarının olmadığını belirtti. Harput, ''Çapulcu grubu diyebileceğim, sporla alakası olmayan, taraftar kılığına girmiş, taraftar dahi sayamayacağım Bursasporlu olması katiyen mümkün olmayan, Bursasporlu gibi görünüp spora, Bursa'ya, Türkiye'ye hiçbir şekilde yakışmayan bu insanların yaptığı ne Bursa ile ne Türkiye ile ne taraftarlıkla alakası yoktur. Bunlar tamamen çapulcu güruhudur'' ifadesini kullandı.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, ayrıca, Bursaspor-Beşiktaş maçının iptal edilmesine neden olan olaylarda 25'i polis 9'u vatandaş olmak üzere 34 kişinin hafif şekilde yaralandığını bildirdi.

Şahabettin Harput, Bursaspor-Beşiktaş maçının iptal edilmesine neden olan olaylar hakkında, ''Sevinen futbol düşmanları, spor düşmanları olmuştur. Elbette bu olaylara sebep olanlar, onların bir bölümünü burada MOBESE kameralarıyla bizzat izledik. Olaylarla ilgili teşvikçi, tahrikçi ve eylemci şeklinde gözaltılar var. Halen gözaltı işlemleri devam ediyor. Gözaltına alınanların bir bölümü anında alındı, bir bölümü kaçtı, polis onları almaya devam ediyor. Bir bölümü MOBESE'den tek tek incelenerek alınmaya devam edilecek. Böylece tamamı polis tarafından gözaltına alınarak haklarında yasal işlem yapılacak'' dedi.

Harput, ayrıca, futbolda şiddeti önlemeye yönelik yasanın, ağır cezaları beraberinde getirdiğini hatırlatarak, ''Ama gördük ki daha ağır cezalar getirilmesi gerekiyor'' ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...