İlişkili Haberler

Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği IAAF, milli atletimiz Elvan Abeylegesse'den savunma istedi. Böylece IAAF'nin 2005 ve 2007 Dünya Atletizm Şampiyonaları’ndan şüpheli numunesine rastlanan 28 atletten birinin Elvan Abeylegesse olduğu yönündeki iddia da doğrulanmış oldu.
 
Türkiye Atletizm Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, IAAF'ın, Elvan Abeylegesse'nin 2005 ve 2007 yıllarında verdiği numunelerle ilgili savunma istendiği belirtilerek, "Gün içerisinde sporcu kendisiyle ve süreçle ilgili kamuoyuna bilgi verecektir" ifadesi kullanıldı.
 
IAAF, 2005 ve 2007'de düzenlenen dünya şampiyonlarına katılan 28 sporcunun yeniden yapılan doping testlerinde "olumsuz bulgulara" rastlandığını ve haklarında disiplin soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.
 
İngiliz Daily Mail Gazetesi şüpheli atletlerden birinin Elvan Abeylegesse olduğunu öne sürmüştü.

Gazete, Abeylegesse IAAF tarafından doping nedeniyle cezalandırılacağını ve 2007 Osaka’da elde ettiği dünya ikinciliğinin geri alınacağını, üçüncü olan Amerikalı Kara Goucher’in gümüşe, dördüncü bitiren İngiliz Jo Pavey’in de bronz madalyaya terfi edeceklerini iddia etmişti.
 
Daily Mail, Elvan Abeylegesse’nin Pekin 2008’de 5 ve 10 bin metrelerdeki gümüş madalyaların geri alınıp alınmayacağının belirsiz olduğunu yazmıştı.

IAAF’in 22 Ağustos’ta Pekin’de başlayacak Dünya Şampiyonası’nda 28 atletin hiçbirinin yarışamayacağını açıkladığını hatırlatan gazete Elvan Abeylegesse’nin’de Türkiye’nin açıklanan Pekin kadrosunda olmadığına dikkat çekmişti. Elvan, Pekin’de maratonda yarışmaya hazırlanıyordu.