İSTANBUL - Dünya sıralamasının eski bir numarası Belçikalı Kim Clijsters, tenise verdiği yaklaşık 2 yıllık aranın ardından kortlara hızlı bir dönüş yaptı.

2007 yılının Mayıs ayında emeklilik kararı aldıktan sonra çocuk sahibi olan Clijsters ilk turnuvasına geçtiğimiz Ağustos'ta Cincinati'de çıkmıştı.

2005 şampiyonu Clijsters, wild cardla katıldığı Amerika Açık'ın 4. turunda dünyanın 3 numarası Venus William ile karşılaştı. Maçın ilk setini 6-0 Clijsters alırken ikinci sette roller değişti, bu kez seti 6-0 alan Venus Williams oldu. Final setinde rakibinden daha az hata yapan Belçikalı raket, 6-4'le seti lehine çevirdi ve maçtan 2-1 galip ayrıldı.

Clijsters'ın çeyrek finalde Çinli Li Na ile karşılaşacak. Na, 4. turda İtalyan Francesca Schiavone’yi 6-2 ve 6-3'lük iki setle 2-0 yendi.

Turnuvanın 2 numaralı seribaşı Serena Williams ise Daniela Hantuchova'yı rahat geçti. Serena, 6-0 ve 6-2'lik iki set sonunda adını çeyrek finale yazdırdı.

Erkeklerde ise 3 numaralı seri başı İspanyol Rafael Nadal, vatandaşı Nicolas Almagro'yu 3-0 yenmesine karşın zorlandı. Nadal çocukluk arkadaşı olan Almagro karşısında karın kaslarındaki rahatsızlık nedeniyle 3. sette tedavi gördü. Nadal, setleri 7-5, 6-4 ve 6-4 almasına karşın sonraki turlar için kafalarda soru işareti bıraktı. Adını son 16 tenisçi arasına yazdıran İspanyol raket, geride bıraktığımız dönemde dizlerinden yaşadığı sakatlık nedeniyle uzun süre kortlardan uzak kalmıştı.

Dünya sıralamasının 2 numarası İskoç Andy Murray de, Birleşik Amerikalı Taylor Dent'i yenerken zorlanmadı. Sıralamada 2 numaraya yükselen ilk İskoç tenisçi olan Murray, setleri 6-3, 6-2 ve 6-2 aldı.

Arjantinli Juan Martin Del Potro, Fransız Jo Wilfried Tsonga ve İspanyol Juan Carlos Ferrero son 16 isim arasına kalan diğer isimler oldular.