Vettel McLaren'e çalıştı!

Formula 1 Türkiye GP'sinde herşey Red Bull adına yolunda giderken, bitime 18 tur kala Vettel, lider olan takım arkadaşı Webber'le çarpıştı. Kazanan McLaren'ler oldu.

Ntvspor 30.05.2010 - 16:36

Vettel McLaren'e çalıştı!

Formula 1'de sezonun 7. yarışı Türkiye topraklarındaydı. Dünya Şampiyonası'nın İstanbul ayağında pistlerde az rastlanan bir hata sonucu kazanan Lewis Hamilton oldu.


İstanbul Park'ta pol pozisyonda yarışa başlayan Mark Webber, kendisi adına raha giden yarışta takım arkadaşının kurbanı oldu. 3. sırada başladığı yarışta Hamilton'ı geçerek 2. sıraya çıkan Sebastian Vettel, 58 turluk mücadelenin 40. etabında Webber'i geçip liderliği almaya çalışırken, yaptığı büyük hata iki Red Bull'u şoka uğrattı. Yaşanan kazada Vettel yarış dışı kalırken, Webber de iki McLaren; Hamilton ve Button'ın arkasında üçüncülüğe düştü.

Son 18 turda bu kez kapışma Hamilton ve Button arasında yaşandı. 9 tur kala bu kez 2 McLaren birbirine çok yaklaştı, ancak Red Bull'un hatasına düşmediler. Liderlik Button-Hamilton arasında gidip gelirken, damalı bayrağı ilk gören 1 saat 28 dakika 47.620 saniyelik dercesiyle Lewis Hamilton oldu.

Bu sezonki ilk Grand Prix galibiyetini alan 2008 şampiyonu İngiliz pilot, puanını 84 yaptı ve genel klasmanda 3. sıraya yükseldi. Çin'den sonra Türkiye'de de 'duble' yapan McLaren'de yarışı ikinci bitiren son şampiyon Jenson Button ise pilotlar şampiyonasında 88 puanla ikinci sıraya çıktı.

Takım arkadaşının kurbanı olan son 2 yarışın galibi Mark Webber ise, İstanbul'dan aldığı 3.'lükle genel klasman liderliğini 93 puanla sürdürdü.

İstanbul'dan, yarışın gidişatı itibariyle belki de hiç ummadığı bir 'duble' ile ayrılan McLaren, takımlar şampiyonasında da Red Bull'u 1 puan farkla geride bırakarak zirveye yerleşti.

Yarışa 5. sırada başlayan efsane pilot Michael Schumacher, İspanya'dan sonra Türkiye'den de 4.'lükle ayrılırken, takım arkadaşı Nico Rosberg de yarışı 5. sırada bitirdi.

Formula 1'de 2010 sezonunun yarış takvimi, sürücüler ve markalar sıralaması...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...