Video kullanımı genişliyor

NBA'de hakemlerin video kullanmasına dair kurallar 2009-10 sezonundan itibaren genişledi.

Ntvspor 06.10.2009 - 08:43

İSTANBUL - NBA Yönetimi, yaptığı açıklamada 2009-10 sezonundan itibaren maç sırasında hakemlerin video görüntülerinden yardım alması kuralını geliştirdi. Buna göre iki yeni durumda daha hakemler doğru kararı verebilmek için oyunu durdurup video görüntülerinden faydalanabilecek.

Yeni kurallara göre hakemler:

a- Maç sırasında herhangi bir isabetli şutun 24 saniye süresi içinde elden çıkıp çıkmadığını, ya da bir faulün şut süresi içinde yapılıp yapılmadığını kararlaştırmak için.

b- Dördüncü çeyreklerin ya da herhangi bir uzatma periyodunun bitimine iki dakika kala topun hangi oyuncunun elinden çıkıp çıkmadığını kararlaştırmak için oyunu durdurup video görüntülerini inceleme hakkına sahip.

NBA yönetimi ayrıca maç sırasında video görüntülerinin tekrar izlenmesiyle ilgili genel menajerlerden oluşan yeni bir komite kurdu. Bu komitede Boston Celtics genel menajeri Danny Ainge, Dallas Mavericks antrenörü Rick Carlisle, Los Angeles Clippers antrenörü ve genel menajeri Mike Dunleavy, Cleveland Cavaliers genel menajeri Danny Ferry, Houston Rockets genel menajeri Daryl Morey, Oklahoma City Thunder genel menajeri Sam Presti, ve Philadelphia 76ers genel menajeri Ed Stefanski bulunuyor.

NBA yönetimi yeni kurulan bu komitenin sık sık video görüntülerinin kullanımıyla ilgili toplantı yapacağını açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...