Voleybolda karar 3 yabancı

Türkiye Voleybol Federasyonu Yönetim Kurulu, 2009-2010 sezonu sonuna kadar sahada en fazla 3, yedek bankında en fazla 1 (3 artı 1) olarak uygulanan yabancı uyruklu oyuncu limitinin 2010-2011 sezonu itibarı ile net 3 olarak düzenlenmesine karar verdi.

Haberler 13.05.2010 - 22:55

Türkiye Voleybol Federasyonu Yönetim Kurulu, 2009-2010 sezonu sonuna kadar sahada en fazla 3, yedek bankında en fazla 1 (3 1) olarak uygulanan yabancı uyruklu oyuncu limitinin 2010-2011 sezonu itibarı ile net 3 olarak düzenlenmesine karar verdi.

Bu düzenlemeye göre 2010-2011 sezonundan itibaren voleybol takımları Türkiye Ligleri ve Türkiye Kupası maçlarına en fazla 3 yabancı uyruklu oyuncu ile çıkabilecekler.

Talimat değişikliği ile ligin ilk 6 haftasından itibaren oynadıkları ralli sayısının üçte biri kadar oyunda yer almayan oyuncuların, talepleri halinde geçici transferle başka bir kulüpte oyun tecrübesi kazanmaları için serbest bırakılmaları da sağlandı.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, yaptığı açıklamada yeni uygulamayı çok olumlu bulduklarını kaydederek, ''Biz yabancı oyuncu sayısını, Türk uyruklu sporcular yeterince oynatılamadığı, milli takımlarda gerekli tecrübe seviyesini yakalayamadığımız için kısıtlama kararındaydık'' dedi.

Bu kararın, yabancı sayısının azaltılması ile Avrupa Kupalarındaki hızlarının kesileceğini düşünen bazı kulüpleri üzdüğünü ancak, görüşmeler ve özellikle kulüplerin yaptıkları değerlendirmelerle sorunun makul biçimde çözüldüğünü ifade eden Karabıyık, ''Hem kulüpler, hem milli takımlar açısından en iyi yol bulundu. Yani maksat hasıl oldu. Önemli olan budur'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...