Vonn peş peşe 3. kez Dünya Kupası'nı kazandı

Lindsay Vonn, piste bile çıkmadan garantilediği Dünya Kupası şampiyonluğunda son sırada sahne alarak 1'inci oldu ve Amerika'nın gelmiş geçmiş en başarılı kayakçısı unvanını elde etti.

Ntvspor 12.03.2010 - 14:02

Vonn peş peşe 3. kez Dünya Kupası'nı kazandı

Amerikalı yıldız kayakçı Lindsay Vonn, cuma günü koşulan Super-G yarışını kazanarak Dünya Kupası şampiyonluğunu garantiledi.

LINDSEY VONN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Kandahar Tepesi'nde son sırada piste çıkan Vonn, elde ettiği dereceyle 1'inci olurken genel toplamda da rakiplerini geride bırakarak Dünya Kupası şampiyonluğunu elde etti. Şampiyonluğu piste çıkmadan önce garantilediğini öğrenen Vonn, yarışmasına gerek olmamasına rağmen piste çıkarak Kandahar'daki Super-G yarışında sahne aldı.

Vonn, ezeli rakibi ve yakın arkadaşı Alman Maria Riesch'in ilk ikide yer alamayarak Dünya Kupası'nda zaferi elde etme şansını kaybetmesinden sonra 215 puan farkla şampiyonluğu garantiledi.

Maria Riesch 4'üncü olurken Vonn, cumartesi günü koşulacak slaloma katılmasına gerek kalmadan şampiyonluğunu kutlamaya başladı.

Vonn müsabakanın ardından yaptığı açıklamada, "Çok heyecanlıydım. Dünya Kupası'nı kazanmak bizler için elde edilmesi gereken en önemli başarı" dedi.

Bu sezon daha önce süper büyük slalomda, inişte ve kombinede de şampiyon olan Vonn, Dünya Kupası'nda 33 kez mutlu sona ulaşarak en çok birincilik elde eden Amerikalı oldu. Dünya Kupası'nın son haftasındaki yarışmalara katılmama kararı alan Bode Miller'in 32 birinciliği bulunuyor.

Vonn ayrıca Avusturyalı Petra Kronberger'in 1992'de elde ettiği peş peşe şampiyonluklardan sonra 3'te 3 yapan ilk isim oldu.

Vonn, Kandahar Tepesi'nin 2.180 metre uzunluğundaki pistini 1:19.30 ile birinci sırada tamamlarken Avusturya'dan Elisabeth Goergl 12:19.46 ile ikinci ve 1:19.87 ile İsviçre'den Nadia Styger, Riesch'in .02 önünde yer alarak üçüncü oldu.

Vonn aynı zamanda bu sezon koşulan 7 Super-G yarışından 4'ünü kazanmayı başardı. Amerikalı kayakçı Vancouver'daki Olimpiyat Oyunları'nda inişte altın, Super-G'de bronz madalya kazanmıştı.

ERKEKLERDE KRAL JANKA

Erkeklerde Alp Disiplini Dünya Kupası Şampiyonu,  Vancouver oyunlarının yıldızlarından İsviçreli Carlo Janka oldu.

Erkekler Süper Büyük Slalom yarışını kazanan Janka, tıpkı Lindsey Vonn gibi, sezonun son yarışı öncesi şampiyonluğunu ilan etti.  Janka böylece, Paul Accola'nın zafer yaşadığı 1992'den sonra, kupada şampiyonluğa ulaşan ilk İsviçreli oldu..

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...