'Vonncouver'da uçan domates festivali

Vonn'un beklenen şampiyonluğundan Uçan Domates White'ın zaferine, dünyanın en akıllı meczubundan fedakar Sloven'e Olimpiyat hikayeleri.

Ntvspor 18.02.2010 - 10:50

VANCOUVER GÜNLÜĞÜ - Yazıya Vancouver’ı aklayarak başlayalım. Efendim ucuz buz makinesi seçmişler de, biatlonda sporculara yanlış zamanda start vedirmişler de... Ne var bunlarda? Tutumlu oldukları için mi suçlayacağız onları kardeşim? Lütfen dokunmayalım Kanadalılar’a. Bak iç saha altınını da cebe koydular. Keyiflerini bozmayalım!

Bayanlar iniş yarışını Godot'yu bekler gibi bekleyenler Beckett’in oyununun aksine muratlarına erdiler. Lindsey Vonn’u destekleyenler, “Vonncouver” pankartını açmışlardı. Sports Illustrated'e verdiği pozlar tartışma konusu olmuştu biliyorsunuz. Kocası kızmıyor feministlere ne demek geliyor insanın içinden. Olimpiyat başlangıcındaki sakatlığı korkutmuştu hayranlarını. Ama şansı yaver gitti Vonn’un. Benzer bir talih kuşu 1998’de Hermann Maier’e konmuştu. Hava şartları nedeniyle Alp Disiplini yarışları ertelenenince Vonn iyileşti. Dünya gözüyle bir Olimpiyat altını istiyordu. Onu da müthiş bir performansla kazandı. Başta Anja Paerson olmak üzere düşenler can acılarından değil yarışı bitiremedikleri için ağlıyorlardı.

Snowboard ikinci Olimpiyatını yaşıyor. Pek mutlular ilgiden. Half pipe kategorisinde Amerikalı Shaun White ikinci Olimpiyat altınını akrobasinin en güzel örneklerini vererek kazandı. Lakabı Uçan Domates olan bu genç adamın salçası lezzetli midir bilemem ama yılda 9 milyo dolar kazandığını söylersek kış sporcuları arasında en şanslılardan biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Gözünüz kayaklı koşu sprint yarışlarına gitti mi? Gitmediyse çok şey kaçırdınız. Olimpiyat başladığından bu yana en çok eleştirilen iki ülke Norveç ve Rusya için af dileme yarışlarıydı bunlar. Bayanlarda Norveçli Marit Bjoergen’in altınına alkış tutuyoruz da asıl alkışlar bronza gidiyor. Sloven Petra Majdic, sabah antrenmanlarında kaburgası ezildikten sonra yarışlara devam etti. Majdic’in 1 saatlik süre içinde 3 yarış birden çıkarıp madalya alması Olimpiyat tarihine altın harflerle yazıldı. Finişten sonra bayılması da neler çektiğinin bir kanıtı değil mi?

Erkeklerde özür dileyen Ruslar oldu. Hem de altın-gümüş dublesiyle. Altın alan Nikita Kriukov ile vatandaşı Alexander Panzhinski’nin finişteki görüntüleri muhteşemdi. Evet beyler şövalyelik unvanı sizindir!

Bu arada açıklanan bir olay kafaları karıştırdı. Efendim bir meczup, ama belli ki zeki olanlarından, sahte bir geçiş kartıyla açılış törenine girmiş. Amerikan Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın birkaç metre yakınına kadar gelmiş. Neyse ki yakalanmış. Ama şu meczup meselesine takıldım. Haberiniz olsun.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...