Vural: Silah çeken yöneticiler oldu

Kasımpaşa teknik direktörü Yılmaz Vural zamanında kendisine görevi bırakması yönünde silah çeken yöneticiler olduğunu ama artık bu tip durumlara rastlanmadığını dile getirdi.

07.01.2010 - 12:21

Kasımpaşa Teknik Direktörü Yılmaz Vural, milli takımın başına geçebilecek nitelikte Türk antrenörlerin bulunduğunu ifade etti. TSYD tarafından düzenlenen 47. Yıl Sporun Zirvesi Eğitim Semineri'nin ikinci gününün ilk oturumunu yöneten Faik Gürses'in "medyada amcası, abisi, dostu olmayan" diye tanımladığı Vural, Türkiye'de teknik adamların sadece işleriyle uğraşmadığını, ancak Kasımpaşa'da bunu aştıklarını söyledi.

Türk futbolcularında teknik kavramının gelişmesi gerektiğine dikkati çeken Vural, milli takım seviyesindeki oyuncuların, oyun bilgisi, oyun bilinci, pozisyon tanıma, oyun esprisi çözme yeteneklerinde eksiklerinin bulunduğunu kaydetti. Vural, Kasımpaşa'da her mevki için birer antrenörle çalıştıklarını ve iki gün bireysel antrenman yaptıklarını belirterek, her antrenörün futbolcuların her şeyiyle ilgilendiğini ifade etti. Geçmişte bazı kulüp yöneticilerinden görevi bırakması yönünde çeşitli tehditler aldığını kaydeden Vural, "Silah çeken yöneticiler olmadı değil. Şimdi yok böyle şeyler. Kötüyü hatırlamayalım, geldi, geçti" dedi.

Vural, Türk antrenörlerin uluslararası alanda eksikliğinde bu görevi ona vermeyenlerin de katkısı bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Bu ülkede 5-10 tane antrenörün ismini torbaya atın ve çekin. Çıkacak kişi bu işi yapar diye düşünüyorum. Bu konuda uzmanlığımız varsa, her Türk, her
yabancı gibi her takımı çalıştırır. Bir baktım kendi arkadaşlarımdan tepki gördüm. İşe talip olunur mu? Bulurlar, getirirler dendi. Gündem oluşturmaktan doğal bir şey yok. Bu ülkede taraf olmazsanız hiç bir şey olamazsınız. Ben kimsenin tarafı olmak istemiyorum."Daha önce Turgay Şeren'in kendisine "şovmen" olduğunu söylediğini kaydeden Vural, kendisini futbolun asıl sahibi olan taraftara yanaştığı için böyle bir sıfat takıldığını ifade etti.Kendisinin ardından Maradona'nın da takla attığını kaydeden Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:"Kendisi takla attı kokain kullandı ve milli takımın başına getirildi. Biz hiç bir yere göreve getirilemiyoruz. Türk, yabancı... Kafatasçı zihniyet doğru değil. Fatih hoca keşke devam etseydi. Bu tartışmalar olmazdı. Başarısı tartışılır, sonra devam edilirdi."Vural, yabancı antrenörlerin Türkiye'de görev yapmasının zorlukları bulunduğunu, Türk insanının yapısının değişik olduğunu belirterek, "Bizim Milli olaya bakışımız yabancı gibi değil" dedi.

KENDİSİNE YAPILAN TEKLİFLER
Daha önce Beşiktaş takımından Rasim Kara döneminden önce bir yönetim kurulu üyesinin aradığını, ancak bunun gerçekleşmediğini kaydeden Vural, "Büyük takımlar kendi içinden gelen arkadaşlara şans verdiler. Çok erken oraya geldiği için, sıkıntı çektiler. Layık oldukları yerlere gelemediler" dedi. Galatasaray'dan Hagi'nin teknik direktörlük döneminde Ergun Gürsoy aracılığıyla teklif aldığını, ancak bunun gerçekleşmediğini kaydeden Vural,  Fenerbahçe ile de 3 kez bu sürecin yaşandığını söyledi. Milli Takım için şu anda bir teklif gelmediğini kaydeden Vural, "Federasyon düşünüyor, karar verecek. İnşallah bize gelirse, Milli Takım'ı Yılmaz Vural'ın nasıl yarıştığını gösteriz. Büyük keyif alırsınız ve gurur duyarsınız" dedi.Bazı futbolculara tokat atmasıyla ilgili olarak soruya Vural, "Bunun hata olduğunu kabul ediyorum. Biz de insanız. Bazen liderlik vasfımızı  unutabiliyoruz. Alex Ferguson da Beckham'a krampon fırlatmıştı" diye konuştu.

Diğer yandan Coca Cola tarafından seminere katılan spor yazarları arasında düzenlenen mini bilgi yarışmasında birinci olan Anadolu Ajansı İzmir Bölge Müdürlüğü redaktörü Bahri Okumuş, cep telefonu almaya hak kazandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...