Wimbledon NTV Spor ve HD-en'de

Wimbledon'da heyecan başlıyor. Wimbledon'da teklerde mücadele edecek ilk Türk tenisçi Marsel İlhan ise Brezilyalı Marcos Daniel'le karşılaşacak.

21.06.2010 - 16:11

Wimbledon NTV Spor ve HD-en'de

Dünyanın en eski ve prestijli tenis turnuvası Wimbledon, tarihi; köklü geleneği ve kendisine özgü kurallarıyla bugün başladı. İki hafta sürecek turnuvayı bu yıl ilk kez NTV Spor ve HD-en canlı yayınlayacak. Wimbledon'in ilk gününde NTV Spor iki, HD-en ise bugün üç maçı canlı yayınla ekrana getirecek.

Turnuvanın 1 numaralı seribaşı Roger Federer Kolombiyalı Alejandro Falla ile merkez kortta karşılaşacak, karşılaşma saat 15:00'te HD-en'den canlı izlenebilecek. Bu karşılaşmanın ardından kadınlar 1. tur maçı Laura Robson (Britanya)-Jelena Jankoviç (4) (Sırbistan) karşılaşması, kadınlar maçının ardından ise yine bir erkekler 1. tur müsabakası Novak Djokoviç (3) (Sırbistan) – Olivier Rochus (Belçika) mücüdelesi sadece HD-en'den canlı ekrana gelecek. HD-en, D-Smart 116. kanaldan izlenebilir.

MARSEL DE KORTTA
Turnuvanın ilk gününde diğer önemli maç ise teklerde mücadele edecek ilk Türk tenisçi Marsel İlhan'ın Brezilyalı Marcos Daniel'le karşılaşması.

Karşılaşma 15.30'dan itibaren canlı yayınla NTV Spor'da.

Marsel İlhan, Wimbledon'da ana tabloya kalarak Türk tenis tarihinde bir ilke imza attı. Marsel, üçüncü ve son eleme maçında Hırvat Roko Karanusic'i üç sette yenerek çim kortun grand slam'i Wimbledon'da ana tabloya kaldı.

EN ESKİ VE PRESTİJLİ TURNUVA
İşte tüm tenisçilerin kazanma hayalleri kurduğu Wimbledon ile ilgili ilginç bilgiler ve turnuvanın "en"leri.

Dünyanın en eski ve prestijli tenis turnuvası Wimbledon'da heyecan başlıyor. Tek çim kort Grand Slam'i Wimbledon, tarihi ve kendine özgü kurallarıyla diğer tüm turnuvalar arasında apayrı bir yere sahip. İlki 1877 yılında Londra'nın güneybatısındaki bir kortta oynanan Wimbledon'ı kazanmak, tüm tenisçilerin hayallerini süslüyor.

İki hafta süren Wimbledon Tenis Turnuvası'nda, ortadaki Pazar günü "Middle Sunday" olarak anılıyor ve o gün maç yapılmıyor. Bu kural 1991, 1997 ve 2004 yıllarında, yağmur nedeniyle 3 kez delindi. Turnuvada maç sırasında yağmur yağması halinde, kortların üzeri branda ile kapanıyor ve karşılaşmalara "yağmur molası" veriliyor. Merkezkort'ta geçen yıl yapılan açılır-kapanır çatı, bu kortu diğerlerinden ayırıyor. Wimbledon'a katılan tenisçilerin beyaz giyinme zorunluluğu; korta giriş ve çıkış protokolü gibi yazılı olmayan bir takım kurallar da bulunuyor.

RAKAMLARLA WIMBLEDON
Wimbledon tarihinde en fazla şampiyonluk kazanan tenisçiler, tek erkeklerde İngiliz William Renshaw ve Amerikalı Pete Sampras. Bu tenisçiler 7'şer kez şampiyon oldu. Tek kadınlarda ise efsanevi Amerikalı raket Martına Navratilova'nın tam 9 kez kupayı kaldırdı. Üst üste en çok şampiyonluğu ulaşan raketler ise 5 kez ardarda zafer yaşayan Roger Federer ve Bjorn Borg.

BÜYÜK ÖDÜL 1 MİLYON STERLİN
Bu yıl tek kadınlar ve tek erkeklerde şampiyon olacak sporcuları rekor bir para ödülü bekliyor. Tek kadınlar ve erkeklerde, mutlu sona ulaşacak tenisçiler 1'er milyon sterlin kazanacak. Toplam para ödülü de, yaklaşık 14 milyon sterlin ile 10 yıl öncesine göre ikiye katlanmış durumda.

KRALİÇE 33 YIL SONRA WIMBLEDON'DA
İngiltere kraliçesi 2. Elızabeth, 33 yıl sonra ilk kez Wimbledon tenis turnuvasını ziyaret edecek. Erkeklerde, dünya sıralamasında 2. durumda olmasına karşın Roger Federer turnuvaya 1 numaralı seribaşı olarak başlayacak. Kadınların 1 numarası ise Serena Williams.

HD-en 15:00 (Canlı)

ERKEKLER 1. TUR

Roger Federer (1) (İsviçre)–Alejandro Falla (Kolombiya)

KADINLAR 1.TUR

Laura Robson (Britanya) - Jelena Jankoviç (4) (Sırbistan)

ERKEKLER 1. TUR

Novak Djokoviç (3) (Sırbistan –Olivier Rochus (Belçika)

NTV SPOR 15:30 (Canlı)

ERKEKLER 1. TUR (Canlı)

Marcel İlhan (Türkiye) - Marcos Danıel (Brezilya)

KADINLAR 1.TUR (Canlı)

Tenisçilerin isimleri daha sonra eklenecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...