WRC'nin devleri NTV Spor'a konuştu

Dünya Ralli Şampiyonası'nın en başarılı pilotu Sebastian Loeb ile Eski Formula 1 şampiyonu Kimi Raikkonen, Türkiye Rallisi öncesinde NTV Spor'un sorularını yanıtladı.

Ntvspor 15.04.2010 - 23:32

Son 6 yılın Dünya Ralli şampiyonu Sebastian Loeb, 2004 ve 2005'te zafer ile tamamladığı Türkiye Rallisi için bir kez daha Türkiye'ye geldi. Fransız pilot, Antalya'dan İstanbul'a taşınmasının yarışı zorlaştıracağını söyledi.

Loeb, "İstanbul'daki bizim için çok farklı bir yarış olacak. Özellikle de Kemer'den sonra. Bazı etapların zorlu geçeceğini şimdiden tahmin ediyorum. Zemin, arabalar için sıkıntı yaratabilir. Ancak sonuçta herkes aynı yerde yarışacak" dedi.

Dünya Ralli Şampiyonası'nın bir önceki yarışı Ürdün Rallisi'ne takımların taktik mücadelesi damga vurmuştu. Loeb, Citroen'deki takım arkadaşı Sebastien Ogier'in son güne ilk sırada başlayıp yolu temizlemesi ardından galibiyete ulaşmıştı. 36 yaşındaki deneyimli pilot, bu kez işlerin farklı olacağını vurguladı.

Loeb, "Ürdün'deki taktikler değişecek. Artık pilotları yolu temizlemeleri için kasten öne geçirme hakkımız yok. Ama bence böylesi daha iyi olacak" şeklinde konuştu.

Loeb, 56 galibiyet ile Dünya Ralli Şampiyonası’nın gelmiş geçmiş en çok yarış kazanan pilotu. Bu sezon da geride kalan 3 yarıştan ikisinde tüm rakiplerinden hızlıydı. Buna karşın yıldız sürücü, sezon sonu hakkında tahminde bulunmaktan kaçındı.

Fransız pilot, "bu sezon en büyük rakibimin kim olacağını söylemek için çok erken. Sanırım bu yıl şampiyonluk için mücadele edecek pilot sayısı daha fazla. Ben, Latvala, Peter, Kimi ve Hirvonen gibi... Neler olacağını önümüzdeki yarışlarda göreceğiz" diye konuştu.

Peki Loeb, kariyerini sık sık söylentilere konu olduğu gibi Formula 1'de ya da başka bir şampiyonada sürdürmeyi planlıyor mu?

Loeb, "hepimiz yeni heyecanlar arıyoruz. Bir işi uzun süre yapınca insan yeni şeyler arıyor. Bu her zaman çekici bir durum. Şimdilik Formula 1'de yarışma gibi bir planım yok, ama ileride olabilir" dedi.

Eski Formula 1 şampiyonu Kimi Raikkonen de bu sezon geçiş yaptığı Dünya Ralli Şampiyonası'nın 4. durağı için Türkiye'de. Fin pilot, bu yeni maceraya atılmaktan memnun görünüyor.

Raikkonen, "Ralli dünyasında öğreneceğim, henüz alışmam gereken birçok şey var. Ama şampiyona, güzel bir meydan okuma fırsatı sunuyor. Formula 1 ile ralli birbirinden çok farklı. Rallilerin her virajında bir sürpriz ile karşılaşabiliyorsunuz. Formula 1'de ise nerede yarışacağınızı ve neler beklemeniz gerektiğini biliyorsunuz" dedi.

Raikkonen, İsveç'te 29. sırada kalmış, Meksika Ralllisi'ni tamamlayamamış, Ürdün'de ise yarışı sekizinci sırada bitirmişti. Türkiye Rallisi, Citroen Junior Takımı’nın Fin pilotuna da bir kez daha kendini kanıtlama fırsatı sunacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...