"Yabancı hocanın misyonu bitti"

Diyarbakırspor Teknik Direktörü Ziya Doğan, Milli Takıma 'Türk teknik direktör gelmeli' diye diretmediklerini, ancak yabancı hocanın Türkiye'de misyonunun bittiğini söyledi.

10.02.2010 - 15:37

"Yabancı hocanın misyonu bitti"

Kulüp binasında Sportif direktör Mehmet Budakın ile basın toplantısı düzenleyen Ziya Doğan, gazetecilerin Milli Takım teknik direktörlüğü tartışmaları ile ilgili sorularını yanıtladı.

Doğan, kendisinin futbolculuğu dışında 7-8 yıl yabancı teknik direktörlere yardımcılık yaptığını, Türkiye'de yerli hocaların Avrupalı hocalara nazaran daha verimli olduğunu belirterek, Türkiye'de sürekli olarak 4 büyük takımın  şampiyon olduğunu söyledi.

Geçmişte 3 büyük kulübü çalıştırıp yıllarca şampiyon yapan Stankoviç'in Anadolu takımlarında başarılı olamadığını, buna Milne ve Veselonoviç'in de dahil olduğunu ifade eden Doğan, şöyle konuştu:
"3 büyüklerde başarıyı yakalamak çok kolay. Biz yabancıya karşı değiliz, kalitenin artmasından yanayız. Bir gerçek var. Biz Anadolu takımları çok zor şartlar altında büyük sıkıntılar yaşıyoruz. 3 büyüklerin transfer harcamasına bakın, bizimkilerine bakın. Ertuğrul Sağlam, Abdullah Avcı ve Tolunay Kafkas ve diğer hocalarımızın yaptıkları ortada. Bunların hangi şartlarda yarıştığı belli. Milli Takıma Türk teknik direktör gelmeli diye diretmiyorum. Bu benim haddim değil. Ama yabancı hocanın Türkiye'de misyonu bitmiştir. Bizim futbolcu olduğumuz dönemde yabancı hocalar mantelitenin değişmesinde önemli rol oynamışlardır. Artık en alt ligde bile antrenör yapması gerekenleri biliyor. Yabancılara karşı kompleksliyiz. Artık çok şeyi aştığımızı düşünüyoruz. Yabancılar bu şartlarda gelip Anadolu takımlarında çalışsınlar bakalım. Fatih Terim ve Mustafa Denizli başarıyı yakaladı. Biz yabancının gölgesine sığınıyoruz ve onları gözümüzde çok fazla büyütüyoruz. Lisans kursuna Avrupa'dan gelen yabancı hocalar kursa katılanların birikimi karşısında çok şaşırdılar. Bu kadar ilgili grupla karşılaşmadıklarını belirttiler. Yabancıları gözümüzde büyüttüğümüz kadar kendi insanımıza da değer verirsek kalite ortaya çıkar. Kendi insanımız da çok yetenekli bunu kabul etmemiz lazım."

"FENERBAHÇE MAÇI ÇOK BÜYÜTÜLDÜ"
Ligin ikinci yarısı için yapılan transferlerin yine son dakikada gerçekleştiğini, bu nedenle kamp döneminde çok iyi çalışma fırsatı bulamadıklarını ifade eden Doğan, Ankaragücü ve Fenerbahçe maçında takımının iyi oyun sergilediğini söyledi.

Doğan, Fenerbahçe maçının çok yüksek tempoda oynadığını ve takımının bu tempoya ayak uydurduğunu bildirerek, şöyle devam etti:
"Fenerbahçe maçı çok büyütüldü. Biz haddimizi bilerek, takım oyununu en iyi oynayan takımlardan biriyiz. Biz o maçı unuttuk. Dünden itibaren futbolcularıma geçmişe takılıp kalmamalarını istedim. Fenerbahçe maçında büyük mücadele vardı. Son yılların en yüksek tempodaki maçı oldu. Feherbahçe'nin de çok yüksek seviyede tempo yaptığını gördük. Maç çok centilmence oynandı. En fazla hakem mağduru biziz ama biz bunu dillendirmiyoruz. Anadolu takımları büyük takımlara direnirse kalite artar. Bundan 4 büyük takım kazançlı çıkar. Yüksek tempolu maçlar büyük takımlara Avrupa maçlarında büyük katkı sunar. Artık Türkiye şampiyonluğun 3 büyükleri mutlu etmemesi lazım."

"DUYARSIZLIK VAR"
Önlerinde kendileri açısından önemli maçların bulunduğunu bunlardan birisini cumartesi günü Sivasspor ile oynayacaklarını kaydeden Doğan, ''Eskiden Diyarbakırspor taraftarı çok coşkuluydu. Stadı tamamen doldururdu. Ancak maalesef bu yıl stadın dolduğunu hiç görmedim. Diyarbakırspor'un mücadelesini tüm Türkiye takdir ederken Diyarbakır'da duyarsızlık var, bu beni çok üzüyor. Sivasspor maçıyla beraber önceki coşkulu taraftarı sahada görmek istiyoruz. Sadece takımını destekleyen ve hiç susmayan bir taraftarı stadyumda görmek istiyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...