"Yabancı sayısı artmayacak"

Futbol Fererasyonu Başkanı Mahmut Özgener, yabancı sayısı ile ilgili alınan kararın 2 yıl geçici olarak alındığını söyledi.

Haberler 16.06.2010 - 18:15

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, yabancı oyuncu sayısıyla ilgili yapılan değişiklik ve düzenlemeler konusunda, ''Bu bizim 2 yıl geçici süreyle aldığımız bir karar ama bu kararın alınmasından bir sonraki aşamasında yapılan yorumları, yani bunun 10'a çıkacağı yorumlarını ben talihsizlik olarak değerlendiriyorum'' dedi.

Amatör Kulüpleri Federasyonu'nun toplantısına katılmak üzere Samsun'a gelen Özgener, Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamlarında ziyaret etti.

Daha sonra Samsunspor Nuri Asan Tesisleri'nde Kulüp Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Özgener, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yabancı oyuncu saysıyla ilgili bir soru üzerine, bu konuda alınan karar sonrası bazı haksız değerlendirmelerde bulunulduğunu ifade eden Özgener, ''Bu karar 6 2 2, bunun manası şudur, Sahada oynayacak ve yedek kulübesinde oturacak oyuncu sayısında bir değişiklik yok. Fakat kulüplerinizin sözleşme imzalayacağı yabancı sayısında bir artış var. Ama  2 neticede, tribünde oturacak. Bu bizim 2 yıl geçici süreyle aldığımız bir karar ama bu kararın alınmasından bir sonraki aşamasında yapılan yorumları yani bunun 10'a çıkacağı yorumlarını ben talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Bir kararın altından ''2 sene sonra şu karar alınacak şeklinde'' yorumlar yapılmasını doğru bulmuyorum. Bizim yabancı sayısını arttırma gibi bir düşüncemiz yok. O düşünceyle alınmış bir karar değil. Bu kulüplerimizin elindeki yabancı futbolcuları yani 8 den fazla mukaveleli futbolcuların sorununun çözümüne, kulüplerimiz yardımcı olmak düşüncesiyle alınmış bir karar'' diye konuştu.

Ligde şampiyon olan takım sayısının artmasının lige renk katacağını vurgulayan Özgener, ''Şampiyonu sahadaki performans belirliyor. Ondan dolayı ülkemizdeki şampiyon takımların sayısının artması da ligimize ayrı bir renk katacağı, rekabeti arttıracağı bir gerçek. Ama bu tamamen takımlarımızın sahadaki performansına bağlı. O performans önümüzdeki yıllarda ligde başka şampiyonların çıkıp çıkmayacağını gösterecek'' dedi.

TERİM'İN ÇABALARI

Mesut Özil'in Alman milli takımını tercih etmesi ile ilgili bir soru üzerine ise Özgener, ''Mesut'un ilk maçtaki performansını gördüğümde hem sevindim hem üzüldüm.

Alman milli takımını da seçse bir Türk futbolcusunun performansı beni mutlu etti. Ama üzüldüğüm, kendi ülkesinin milli takımını seçmediği için. O da farklı bir duyguya yönlendirdi. Şunu açık bir şekilde belirtmem gerekir ki, Fatih Terim ve yardımcılarının o geçen süreçte Mesut'un Türk milli takımını seçmesi yönünde çok yoğun çabaları oldu. Onun tercihi konusunda o dönemde bizim yapabileceğimiz fazla da bir seçenek kalmamıştı. Fatih Terim hocamızın sadece Mesut konusunda değil yurtdışındaki futbolcuların ülkemizi seçmesi konusunda yoğun çabası oldu'' diye belirtti.

Güney Afrika'da devam eden Dünya Kupasıyla ilgili bir soru üzerine de Özgener, Dünya Kupasında Türk milli takımının olmaması hepimizi son derece üzdü. Ama biz önümüze bakmak zorundayız. Bir başarısızlık yaşadık. Dünya Kupasına gidememek bizim için başarısızlıktır. Bugün Dünya Kupasını seyrettiğimizde Türk milli takımımızın orada iyi işler yapacağını tahmin ediyorum. Eğer büyük bir futbol ülkesiysek, futbol ülkesi olmak istiyorsak, bu tip büyük organizasyonlarda yer almalıyız'' dedi.

İlk hedeflerinin 2012'deki Avrupa Şampiyonası'na katılmak olduğunu vurgulayan Özgener, ''Maçlar Eylül ayında başlıyor. Yeni bir teknik direktör, iyi bir kadromuz var. Zorlu bir gruptayız. Futbolda kolay maç yok. Zoru başarmak daha da keyif veriyor. İnşallah grup maçları istediğimiz gibi başlar ve isteğimiz gibi biter. Biz de 2012'nin iddialı takımlarından biri oluruz'' diye konuştu.

Özgener, Samsunspor ile ilgili değerlendirmesinde de Samsunspor'u yakından bildiğini ve Samsun'un çok önemli bir futbol şehri olduğunu söyledi.

Sayfa Yükleniyor...