Galatasaray'ın efsane kaptanı Bülent Korkmaz, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla gündeme oturdu, Korkmaz "Eğer kalsaydım, şu anda şampiyonduk" dedi. Gerçekten Bülent Korkmaz'ı sevsem de bu açıklamayı 'Büyük Kaptan'a hiç yakıştıramadım.

Geçtiğimiz sezon Bülent Korkmaz takımın başına getirildiğinde mutlu olmuş, ancak o kısa sürede yaptığı hatalar ve oyuncularla yaşadığı sorunlar sonrası Korkmaz'ın Galatasaray'ın ağırlığını kaldıramadığına karar vermiştim.

Bülent Korkmaz, gerek Lincoln'le yaşadığı sorunlar, gerek oynattığı çağ dışı futbol gerekse de maç içinde yaptığı hatalarla tepki topladı. Sarı-kırmızılı takım efsane kaptan önderliğinde hem UEFA Kupası'ndan elendi hem de ligde 5. sırada kaldı. Sezon sonunda da Adnan Polat ve yönetimi Bülent Korkmaz'la devam etmeme kararı aldı.

Adnan Polat ve yönetiminin verdiği bu karar gerçekten doğruydu. Evet, Bülent Korkmaz efsane bir futbolcuydu, Galatasaraylı taraftarlar için her zaman ayrı bir yeri var ancak teknik adamlığı aynı düzeyde değil. Bunu da hem geçtiğimiz sezon Galatasaray'da kanıtladı hem de bu sezon çalıştırdığı Bakü'de..

Bülent Korkmaz geçtiğimiz sezon Galatasaray'ın başına 21. hafta sonunda geldi. Sarı-kırmızılılar 5-2'lik ağır Kocaelispor yenilgisi sonrası Sivasspor'un 8 puan gerisine düşmüş, kendilerine 5. sırada yer bulmuştu. Korkmaz, Galatasaray'ın başında ilk maçında geçer not aldı. Sarı-kırmızılılar müthiş bir maç sonucunda Bordeaux'u 4-3 yenerek adını bir üst tura yazdırdı. Ancak bu maçta Mehmet Topal'ın sakatlanması ve Kewell'ın yedek olarak başladığı maçta erken sahne alması Korkmaz'a yardım etmişti.

Herşey 22. haftadan sonra değişti. Sarı-kırmızılılar Konya'yı 1-0'la geçerken oynadığı futbol herşeyin habercisiydi aslında. Galatasaray defans yapan, rakip yarı alana geçemeyen bir takım haline geldi. Bu durum da sezon sonuna kadar devam etti.

Korkmaz yönetiminde ligde ve Avrupa Kupaları'nda toplam 16 maça çıkan Galatasaray, 8 galibiyet, 4 yenilgi, 4 beraberlik aldı. Bu maçlarda 21 gol atıp 18 gol yedi. Bülent Korkmaz takımın başına geçtiğinde, sarı-kırmızılıların, ne olursa olsun şampiyonluk şansı ve UEFA Kupası hedefi vardı. Sezon sonu ise bu hedeflerin yerinde yeller esiyordu.

Bu kötü tablonun üzerinden sadece 1 yıl geçti. Ve Büyük Kaptan bugün çıkıp 'Ben kalsam şampiyon olurduk' diyor. Gerçekten bu açıklamayı hangi mantıkla yaptığını anlamak mümkün değil. Geçtiğimiz sezon takımın başında yaptıklarıyla, bugünkü açıklamaları hiç uyuşmuyor. Korkmaz'ın bu açıklamalarla, çok sevdiği Galatasaray camiasına zarar verdiğini görmesi gerekiyor.

Benim fikrime gelirsek, şu anki Galatasaray'ın oynadığı futbolu, ne olursa olsun Bülent Korkmaz'ın oynattığı futbola tercih ederim. Galatasaray'ın en kötü oynadığı maç olan Sivasspor maçında, ilk yarının son dakikalarında üst üste yaptığı 5-6 pas bile bazı şeyleri anlatmaya yeter. Bülent Korkmaz'a bu açıklamaları yakıştıramadım ve söylediği şeyin de gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. Artık ülkemizde bazı şeylerin değişmesi gerekiyor.. Bunların başında da düşünce yapısı geliyor..