Yeni başkandan 'Neymar' açıklaması

Barcelona'da Sandro Rosell'in istifasının ardından kulüp başkanlığına gelen Josep Maria Bartomeu, ilk basın toplantısını düzenledi. Neymar krizine değinen yeni başkan, "Neymar'ın transferinde hiçbir zaman yalan söylemedik" dedi.

Anadolu Ajansı 24.01.2014 - 22:04

Yeni başkandan 'Neymar' açıklaması

Barcelona'da Sandro Rosell'in istifasının ardından kulüp başkanlığına gelen Josep Maria Bartomeu, ilk basın toplantısını düzenledi.

Tamamen Neymar krizine odaklanan ve yaklaşık 2 saat süren basın toplantısında Barcelona Kulübü Başkanı Bartomeu ve yeni başkan yardımcısı, ekonomik ve stratejik işler sorumlusu Raul Sanhelli, Brezilyalı futbolcunun transferinde ödenen paraları tek tek basınla paylaştı.

"Neymar'ın transferinde hiçbir zaman yalan söylemedik" diyen Bartomeu, Neymar ve babasının ortak olduğu N&N şirketine 40 milyon euro, bonservis bedeli için Santos Kulübü'ne de 17,1 milyon euro ödediklerini söyledi.

Bartomeu, "Bunun dışında ücret ödenmeden iki dostluk maçı oynanması ve ayrıca Neymar'ın Altın Top'a aday ilk 3 arasına girmesi halinde kendisine 2 milyon euroluk prim verilmesi konusunda da anlaştık. Ayrıca Neymar'a sezon başına 11,3 milyon euro olmak üzere 5 sezon para ödeneceği, 7,9 milyon euroya Santos Kulübü ile işbirliği anlaşması imzalandığı ve Barcelona Vakfı, Neymar Vakfı ile 5 yıllığına 2,5 milyon euroluk bir anlaşma yaptı" şeklinde konuştu.

"Bu detayları açıklamak asla bizim hoşumuza gitmez, çünkü bizim müzakere etme şeklimizi ortaya koyuyor ve bu hoşumuza gitmiyor" diyen Bartomeu, "Biz herhangi bir talepte bulunmadan Neymar'ın babasının telefon edip, sözleşmeyle ilgili tüm gizliliklerin açıklanmasında sakınca görmediğini iletti" dedi.

'SAKLAYACAK HİÇBİR ŞEYİMİZ YOK'
Neymar transferini yargıya taşıyarak, Barcelona Kulübü'nün yaşadığı sorunlara sebep olan kulüp üyesi Jordi Cases ile ilgili de konuşan Bartomeu, "Sayın Cases, iddianamesini genişleterek beni de dahil etmekte tüm hakka sahip. Sayın Rosell bu olayda sanık durumunda değildir. Soruşturma var ve bu aylar sürebilir veya hiçbir şey olmaz. Bizim olayımızda ise Başkan Yardımcısı Faus ve ben bu sözleşmelere imza atanlarız ve Sayın Cases iddianameyi genişletirse hedef biz olacağız. Bu kötü veya hatalı bir şey yaptık anlamına gelmiyor. Biz herşeyi çok iyi, tüm yasallık içinde yaptık ve bunun doğru olmadığına dair bir şüphemiz yok. Şunu da söyleyeyim, eğer sanık olursak istifa etmeyeceğiz. Sanık olmak sizi asla suçlu yapmaz. Çıkarlarımızı savunmakta çok kararlı olacağız. Çünkü iyi şeyler yaptığımıza inanıyoruz. Saklayacak hiçbir şeyimiz yok" dedi.

'BÜYÜK BİR İMAJ İMKANI SUNUYOR'
Barcelona Kulübü Başkanı, kulüp olarak futbolcu transfer etme yöntemlerinin Neymar'da da uygulandığını ifade ederek, "Biz kendi silahlarımızla mücadele ediyoruz. Neymar diğer kulüplerden aldığı tekliften daha az bir paraya Barça'ya gelmeye karar verdi. Her transferin bir stratejisi vardır ve bizim için aile çok önemlidir. Sonuçta paradan daha çok futbolcu ve ailesinde heyecan uyandırarak transferi gerçekleştirirsiniz. Neymar olayı da budur. Brezilya bizim en stratejik pazarımızdır. Neymar bize Brezilya'da büyük bir imaj imkanı sunuyor" diye konuştu.

REAL MADRİD'E ELEŞTİRİ
Bu arada, isim vermeden Real Madrid Kulübü'nü de eleştiren Bartomeu, "Sonuçta maçlar sahada kazanılır, ofiste değil. Di Stefano'yu (Real Madrid'in efsanevi ismi ve onursal başkanı Alfredo Di Stefano) ofiste kaybettik ama Neymar'ı kaybetmedik. Bazıları, daha fazla para teklif etse de futbolcunun bizi tercih etmesini affetmedi" ifadelerini kullandı.

Sanhelli ise "Neymar'ın maaşının iki misline denk gelen 100 milyon euroluk bir teklifi reddettiğini" ileri sürdü.

Bir gazetecinin "Neymar'a teklif götüren kulüp Real Madrid miydi?" sorusuna ise Bartomeu, "Ben hangi kulüp olduğunu söyleyecek değilim. Avrupa'nın büyük kulüpleri. Eğer siz Real Madrid'i Avrupa'nın büyük kulübü olarak görüyorsanız. Cevaplandı" yanıtını verdi.

"Barcelona kulübü başkanı olmanızdan dolayı Florentino Perez'den tebrik aldınız mı?" sorusuna da Bartomeu, gülümseyerek "Yüzlerce mesaj ve telefon aldım ama hepsine bakamadım" dedi.

'2016'DA ADAY OLMAK İSTİYORUM'
Öte yandan, Barcelona'daki yeni yönetim, nisan ayında referanduma gidecek Nou Camp Stadı'nın yeniden inşa edilmesi projesine çok büyük önem verdiklerini vurguladı.

2010 yılındaki seçimlerden sonra başladıkları projenin halen devam ettiğini ve 2016'ya kadar sürdürmekte kararlı olduklarını, hatta 2016'da yapılması öngörülen seçimlerde yeniden aday olmak istediğini belirten Bartomeu, "Barcelona kulübü başkanı olmak hayatta bir kez önünüze gelir ve bu teklifi kimse geri çeviremez" ifadesini kullandı.

'BARCELONA FARKLI BİR KULÜP
Sezon sonunda erken seçime gitmeyeceklerinin altını çizen Bartomeu, "Sandro Rosell'in istifasını sunmaması için tüm çabayı gösterdik ama olmadı. Barça'nın farklı bir kulüp olduğuna inanıyorum. Herşey analiz ediliyor ve tartışılıyor. Böyle olmasından memnunuz" diyerek sözlerini tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...