Yeni bir "Dünya Kupası" gündemde

Erkek tenisçilerin mücadele vereceği yeni bir "dünya kupası" düzenleme planı ortalığı karıştırdı.

Ntvspor 14.01.2010 - 14:33

Tasarının hayata geçmesi, 110 yıllık Davis Kupası'nın pabucunu dama atabilir mi? Davis Kupası'nın düzenleyicisi Uluslararası Tenis Federasyonu'na göre böyle bir tehlike yok.

Erkek tenis milli takımlarının karşılaştığı Davis Kupası'na yakında güçlü bir rakip çıkabilir.

İngiliz The Times gazetesi, Melbourne merkezli bir spor pazarlaması şirketinin dünya kupası benzeri bir turnuva tasarısı hazırladığını duyurunca tenis dünyasında hararetli bir tartışma başladı. Tasarıya göre "Uluslar Grand Slam'i" adı verilen kupa 2 yılda bir düzenlenecek. Erkek tenis milli takımlarını buluşturacak turuva 10 gün sürecek. 32 takım zorunlu oyuncu değişikliği yapılacak 5 setlik birer maçta karşılaşacak.

Dünya sıralamasının 3 numarası Novak Djokovic, fikrin ATP Oyuncu Konseyi'ne ait olduğunu söyledi. Djokovic, tasarıyı gelecek hafta Avustralya Açık'ta, önde gelen diğer erkek tenisçiler ile tartışacaklarını da doğruladı. Sırp raket, tasarının taze bir soluk olabileceği görüşünde.

Peki bu tasarı hayata geçerse 110 yıldır düzenlenen Davis Kupası tarihe mi karışacak? Davis Kupası'nın düzenleyicisi Uluslararası Tenis Federasyonu'na göre bu sorunun yanıtı hayır.  Federasyonun başkan yardımcısı Juan Margets, "yeni tasarıyı dinlemeye ve ayrıntıları görmeye hazırız ama Davis Kupası'nın geleceğine güvenle bakıyoruz. Bunu doğrudan Davis Kupası'nın yerini alacak bir tasarı olarak görmüyoruz " dedi. Margets "Davis Kupası'nın tasarlanan turnuvadan asıl farkı takımların hem kendi evlerinde hem de deplasmanda oynaması. Bu televizyon kanalları, tenis severler ve oyuncuların desteğini gören bir uygulama" diye konuştu. Başkan yardımcısı ayrıca tasarının sahipleriyle bir sonraki Davis Kupası komite toplantısında görüşeceklerini, dinleyecekleri fikirler kendilerine ilginç gelmese de herkesin istediği turnuvayı düzenlemeye hakkı olduğunu söyledi. Margets, bununla birlikte 2 yılda bir 2 haftalık turnuva düzenlemenin söylendiği kadar kolay bir iş olmadığını vurguladı.

Davis Kupası formatının tarihe karışmasından yana olanlar da var. Hırvat tensiçi Ivan Ljubicic, kupanın eski moda kaldığını öne sürmüştü. Ljubicic, "Belki 20-30 yıl önce mükemmel bir turnuvaydı ama üst üste 3 gün 5 setlik maçlara çıkmak, turnuvadan bir hafta önce ve sonra oynayamamak bizi fazla zorluyor" demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...