Yükselme Grubu'nda heyecan başlıyor

Bank Asya 1. Lig'den Turkcell Süper Lig'e yükselecek üçüncü ve son takımın belirleneceği Yükselme Grubu karşılaşmaları, bugün İstanbul'da başlayacak.

16.05.2010 - 11:43

İSTANBUL - Bank Asya 1. Lig'den Turkcell Süper Lig'e yükselecek üçüncü ve son takımın belirleneceği Yükselme Grubu karşılaşmaları, bugün İstanbul'da başlayacak.

Yükselme Grubu karşılaşmalarında, Bank Asya 1. Lig'de Kardemir Karabükspor ve Bucaspor'un ardından normal sezonu 3. ile 6.'lık arasında bitiren Adanaspor, Altay, Karşıyaka ve Konyaspor takımları lig usulüne göre mücadele edecek.

Yükselme Grubu'nun ilk gününde Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Karşıyaka-Altay, Ali Sami Yen Stadı'nda ise Konyaspor-Adanaspor maçları oynanacak. Her iki karşılaşma da saat 20.00'de başlayacak.

Karşıyaka-Altay maçını Kuddusi Müftüoğlu, Konyaspor-Adanaspor maçını ise Bülent Yıldırım yönetecek.

Bank Asya 1. Lig Yükselme Grubu'nda oynanacak diğer karşılaşmaların programı ise şöyle:

20 Mayıs Perşembe:
20.00 Altay-Adanaspor (Atatürk Olimpiyat Stadı)
20.00 Konyaspor-Karşıyaka (Ali Sami Yen Stadı)

23 Mayıs Pazar:
19.00 Altay-Konyaspor (Atatürk Olimpiyat Stadı)
19.00 Adanaspor-Karşıyaka (Ali Sami Yen Stadı)

TÜM BİLETLER 5 TL
Ali Sami Yen ve Atatürk Olimpiyat Stadı'nda 17-23 Mayıs tarihleri arasında oynanacak tüm maçların bilet ücretleri, kulüplerin ortak kararıyla 5 TL olarak belirlendi.

TARAFTARLARIN OTURACAKLARI TRİBÜNLER BELLİ
Kulüp taraftarlarının statlarda oturacakları tribünler, her maça göre kura çekimiyle daha önceden belirlendi.

Buna göre, Karşıyaka-Altay maçında Altay taraftarı protokol, Karşıyaka taraftarı maraton, Konyaspor-Adanaspor maçında Adanaspor taraftarı protokol, Konyaspor taraftarı maraton, Altay-Adanaspor maçında Altay taraftarı maraton, Adanaspor taraftarı protokol, Konyaspor-Karşıyaka maçında Konyaspor taraftarı maraton, Karşıyaka taraftarı protokol, Altay-Konyaspor maçında Altay taraftarı protokol, Konyaspor taraftarı maraton, Adanaspor-Karşıyaka maçında Adanaspor taraftarı maraton, Karşıyaka taraftarı protokol tribünlerinde maçı izleyecek.

ALTAY-KARŞIYAKA MAÇIYLA İLGİLİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI
Bank Asya 1. Lig Yükselme Grubu'nda bugün Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Karşıyaka ile Altay arasında yapılacak maç öncesinde bir dizi güvenlik önlemi alındı.

İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu, Altay ve Karşıyakalı taraftarların stada iki ayrı güzergahtan girmelerine karar verdi. Buna göre; Karşıyakalı taraftarlar TEM Mahmutbey gişeleri öncesi yan yol girişini, Altaylılar ise Halkalı Köprüsü Basın Ekspres yolunu kullanarak Atatürk Olimpiyat Stadı'na ulaşacaklar.

4 TAKIM DA PLAY-OFF'TA DAHA ÖNCE BAŞARILI OLAMADI
Bank Asya 1. Lig Yükselme Grubu'nda Turkcell Süper Lig'e çıkma mücadelesi verecek takımlardan Adanaspor, Altay, Karşıyaka ve Konyaspor'un ortak özellikleri, şimdiye kadar oynadıkları play-off maçlarında hedefe ulaşamamış olmaları. Ancak bu kez 4 takımdan birisi Süper Lig biletini alacak.

Ligde ilk 6'ya girerek, Yükselme Grubu maçlarına kalmayı başaran ekiplerden Adanaspor, 1993-1994 sezonundan bu yana 2, Altay ve Konyaspor 4, Karşıyaka da 1 sezon oynadıkları Süper Lig'e yükselme maçlarında başarılı olamadı.

YÜKSELME GRUBU PUAN USULÜ VE AVERAJ SİSTEMİ
Kazanan takıma 3, berabere kalan takımlara 1'er puan verilecek olan Yükselme Grubu'nda puan eşitliği halinde aşağıdaki kriterler sırasıyla uygulanacak:

1- İki takım arasında puan eşitliği varsa; İki takım arasında oynanan Yükselme Grubu müsabakası sonucuna bakılır, şayet bu müsabaka berabere tamamlanmış ise Yükselme Grubu'ndaki gol averajına bakılır. Takımların gol averajının eşit olması durumunda Yükselme Grubu'nda daha fazla gol atan takım üst sırada yer alır. Bütün bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa çift devreli lig usulüne göre oynanan TFF 1. Lig müsabakalarındaki sıralamaya göre üstte olacak takım belirlenir.

2- Aynı puana sahip takım sayısı üç ise; Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.) Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa Yükselme Grubu'ndaki kendi aralarındaki puan cetvelindeki gol averajına bakılır. Gol averajı da eşit ise Yükselme Grubu'nda daha fazla gol atan takıma bakılır. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise çift devreli lig usulüne göre oynanan TFF 1. Lig müsabakaları genel puan cetvelindeki sıralamaya göre Yükselme Grubu'ndaki sıralama belirlenir.

3- Bütün takımların puan eşitliği halinde; Puan cetvelindeki gol averajına bakılır. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise çift devreli lig usulüne göre oynanan TFF 1. Lig müsabakaları genel puan cetvelindeki sıralamaya göre Yükselme Grubu'ndaki sıralama belirlenir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...