Yüzyılın dövüşü

8 mart dünya kadınlar günü ilk kez 1911 yılında Almanya, Avusturya ve Danimarka'da kutlandı. Kadınlar bugün bu özel ve anlamlı günün 98.sini kutlarken, spor ve boks tutkunlarıysa “Yüzyılın Dövüşü”nün 38. yıldönümünü kutluyor.

08.03.2009 - 00:47

8 mart deyince hemen hemen hepimizin aklına dünya kadınlar günü geliyor. Oysa ki bu tarih dünya spor tarihi için de son derece önemli bir yere sahip. Bundan tam 38 yıl önce, 8 mart 1971 tarihinde, New York'taki Madison Square Garden tarihi bir karşılaşmaya ev sahipliği yaptı. “Yüzyılın Dövüşü” olarak nitelendirilen maçta Joe Frazier ve Muhammed Ali karşı karşıya geldi. Bu maça çıkarken iki boksörün de kariyerinde yenilgisi yoktu. Dünya ağır sıklet boks şampiyonu unvanını elinde bulunduran Frazier çıktığı 26 maçın 23'ünü knock out'la kazanmıştı. Ali'yse 31 maçın yalnızca altısında rakiplerini sayıyla yenmişti. Yenilmez 2 boksörün bu mücadelesi, yalnızca birleşik devletlerde değil tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Hatta boksölerin her biri maç öncesinde 2.5 milyon doları cebe indirmişti bile.

Maç günü yaklaştıkça otoriteler boksörlerin farklı özellikleri üzerinde duruyordu. Muhammed Ali hızlı ve çok yetenekliydi. Ancak yumrukları Frazier'ınki kadar güçlü değildi. Fakat bu ikiliyi birbirinden ayıran en büyük fark ringdeki etkileri değil savaş hakkındaki düşünceleriydi. Bu maçtan yaklaşık dört yıl önce, Muhammed Ali'nin WBA ve WBC dünya ağır sıklet boks şampiyonluğu unvanları, Birleşik Devletler ordusuyla birlikte Vietnam'da savaşmayı reddettiği için elinden alınmıştı. Ali her gittiği yerde Allah'ın emretmediği bir savaşta yer almayacağını dile getiriyor bu savaşın en büyük karşıtı olduğunu söylüyordu. Buna karşılık Frazier baba olduğu için orduya alınmamıştı. Ancak o her fırsatta Birleşik Devletler için savaşmaya hazır olduğunu dile getiriyordu. Bu açıklamalar Frazier'ı halk arasında çok daha popüler hale getirmişti. Ali'nin destekçileriyse daha azdı.

Maç saati yaklaştıkça Woody Allen'dan Frank Sinatra'ya kadar birbirinden ünlü isimler Madison Square Garden'a akın etmeye başladı. Maça hızlı başlayan Muhammed Ali boy avantajını da kullanarak uzaktan direkt yumruklarlar ilk 3 roundu önde geçti. Frazier 4. raundla birlikte toparlandı ve ünlü sol kroşeleriyle Ali'yı birkaç kez iplerde sıkıştırdı. 11. raunda kadar denk bir mücadele vardı. Ancak bu round'da köşeye sıkışan Ali, Frazier'ın sert yumruklarından kurtulamayınca skor avantajı dünya şampiyonuna geçti. 15. round'daysa Frazier, Ali'yi yere indirmeyi başardı. karyierinde 3. kez knock down olan Muhammed Ali yeniden ayağa kalksa da maç sonunda Joe Frazier hakem kararıyla galip ilan edildi ve dünya şampiyonluğu unvanını korudu. Muhammed Ali ise kariyerinin ilk yenilgisini aldı.

Bu 2 boksör daha sonra 2 kez daha karşı karşıya geldi ve bu maçlardan galip ayrılan Ali oldu. Ancak bu maçlar ilk karşılaşmanın etkisinden oldukça uzaktı. Aradan geçen 38 yıla rağmen 8 mart tarihli bu büyük kapışma birçok boks otoritesi tarafından hala en büyük, en çok beklenen ve en çok konuşulan boks maçı olarak değerlendiriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...