İsviçreli milyarder Hansjörg Wyss: Abramovich, Chelsea'yi bana satmak istiyor

İsviçreli milyarder Hansjörg Wyss, İngiliz futbol kulübü Chelsea'yi Roman Abramovich'ten alması için teklif geldiğini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 02.03.2022 - 14:09 | Son Güncelleme : 02.03.2022 - 15:40

İsviçreli milyarder Hansjörg Wyss: Abramovich, Chelsea'yi bana satmak istiyor

İngiltere Premier Lig ekiplerinden 'nin sahibi Roman Abramovich, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi nedeniyle İngiltere'de artan baskı nedeniyle Chelsea'nin yönetimini süresiz olarak Mütevelli Heyeti'ne bıraktığını duyurdu.

Ukrayna-Rusya krizinin her geçen gün artması nedeniyle, Abramovich'in kulübün yönetiminden tamamen vazgeçebileceği konuşuluyor. Bu gelişmelerin üzerine, İsviçreli iş insanı Hansjörg Wyss Chelsea'yi satın alması için teklifte bulunulduğunu ve bunu değerlendirebileceğini söyledi. 

İsviçre gazetesi Blick'e konuşan Wyss, "Abramovich İngiltere'deki tüm villalarını satmaya çalışıyor, aynı zamanda Chelsea'den de bir an önce kurtulmak istiyor" dedi . "Ben ve diğer üç kişi Salı günü Chelsea'yi Abramovich'ten satın almak için teklif aldık. Şimdi 4-5 gün beklemem gerekiyor. Abramoviç şu anda çok fazla şey istiyor. Chelsea'nin ona 2 milyar sterlin borcu var. Ama Chelsea'nin parası yok. Bugün itibariyle kesin satış fiyatını bilmiyoruz'' dedi. 

İsviçreli milyarder wyss'in 5,1 milyar dolar serveti bulunuyor. İsviçreli milyarder wyss'in 5,1 milyar dolar serveti bulunuyor.

5 MİLYAR DOLAR SERVETİ VAR

5,1 milyar dolar serveti bulunan Wyss, Chelsea'yi alırsa tek başına hareket etmeyeceğini söyledi. Wyss, Chelsea'de ortaklarla başlamayı hayal ediyorum, ama önce genel koşulları incelemem gerekiyor. Kesinlikle böyle bir şeyi tek başıma yapamam. Chelsea'yi satın alırsam, altı ila yedi yatırımcıdan oluşan bir konsorsiyumla alacağım'' ifadelerinde bulundu. 

Chelsea, Wyss'in iddiaları hakkında yorum yapmaktan kaçınırken, Abramovich'in Chelsea'deki döneminin sona eriyor olabileceğine dair spekülasyonlar artıyor.

ROMAN ABRAMOVİCH KİMDİR?

Abramoviç, 24 Ekim 1966’da Rusya‘nın Saratov kentinde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz 18 aylık iken annesini, 4 yaşında ise inşaat kazasında, babasını kaybetti. Akrabaları ile uzun süre birlikte kalamadan, yetimhaneye verilen Abramoviç’in çocukluğu, bir çok farklı yetimhanede geçti.Büyüyünce Komi’deki Ukhta şehrinde sanayi enstitüsünde çalışmaya başladı, ardından Kızıl Ordu’da askerliğini yaptı.

1980'lerde Gorbaçov'un özel küçük işletmelerin açılmasına izin veren düzenlemesinden sonra ticari faaliyetlere başladı. 1992 ile 1995 arasında beş ayrı şirket kurdu.

Roman Abramoviç, Haziran 2003’te Chelsea kulübünün kontrol hisselerinin sahibi oldu. Bu anlaşmayla İngiltere’de birden popüler oldu. Satın aldığı sırada büyük mali sıkıntılar yaşayan Chelsea’yi dünya çapında ticari bir markaya dönüştürmek yolunda büyük adımlar atılmasına önayak olan Abramoviç, aradan geçen sürede Chelsea’nin büyük başarılara imza atmasını sağladı.

Yılda 700 milyon dolar‘a yakın harcama yaptığı öne sürülen Abramoviç, Forbes dergisi tarafından “Dünyanın en çok para harcayan zengini” ilan edildi.

13,1 milyar dolar serveti bulunan Roman Abramovich dünyanın en zengin insanları listesinde yer alıyor. 

Sayfa Yükleniyor...