10 yıl içinde evdeki işlerin yüzde 39'unu robotlar yapacak

Evlerde akıllı cihazların kullanımı artıyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre 2033 yılına kadar en işlerinin yüzde 39'unun otomatik hale geleceği tahmin ediliyor.

10 yıl içinde evdeki işlerin yüzde 39'unu robotlar yapacak

Robotlar sadece üretimde değil gündelik işlerde de hayatımızda önemli bir role sahip olmaya başladı. 

Uzmanlara göre 2033 yılına kadar ev işlerinin yüzde 39'u robotlar tarafından icra edilecek. 

İngiltere ve Japonya'dan 65 (AI) uzmanına bir gelecek modellemesine dair fikirleri soruldu. Araştırmacılardan ev işlerindeki otomasyon oranının 10 yıl içinde yüzde kaça yükseleceğini düşündükleri soruldu.

Uzmanlara göre otomasyonun en çok kendini göstereceği alan market alışverişi. En düşük alan ise çocuk ve yaşlı bakımı. Tahminlere göre yapay zeka bu alanlarda işlev gösteremeyecek, en azından gelecek 10 yıl içerisinde. 

Oxford Üniversitesi ve Japonya'daki Ochanomizu Üniversitesi'nden araştırmacılar, robotların ücretsiz ev işleri üzerindeki etkisini öğrenmek istediler. Çalışmada merak edilen konular arasında "Robotlar işlerimizi elimizden alacaksa, en azından bizim için çöpleri de çıkarırlar mı?" sorusu yer alıyordu. 

Araştırmacılar, robot elektrikli süpürgeler gibi "ev içi ev işleri için" robotların "dünyada en çok üretilen ve satılan robotlar haline geldiğini" gözlemledi.

İngiltere'deki erkek uzmanların, kadın meslektaşlarına kıyasla ev otomasyonu konusunda daha iyimser olma eğiliminde olduklarını keşfettiler, bu durum Japonya'da tersine döndü.

Oxford'dan yapılan açıklamada, "Çocuğunuza eğitim vermek, çocuğunuza eşlik etmek veya daha yaşlı bir aile üyesine bakmak gibi faaliyetler de dahil olmak üzere bakım işlerinin yalnızca yüzde 28'inin otomatikleştirileceği tahmin ediliyor" denildi. Öte yandan uzmanları teknolojinin market alışverişine harcadığımız zamanı yüzde 60 oranında azaltmasının beklendiğini söylüyor.

İTİRAZLAR DA BULUNUYOR

İnsanlık fütüristik tahminlerde bulunurken hayal gücünün sınırlarını zorlamayı seviyor. 

Teknolojij gelişmelerin çok daha hızlı olacağı öngörülse de gerçekte durumlar değişebiliyor. 1900'lü yılların başındaki tahminler 21. yüzyılda uçan arabaların hayatımıza gireceği yönündeydi. 2023 yılında ise birkaç proje dışında halen tam anlamıyla hayata geçmiş bir örnek bulunmuyor. 

Oxford Üniversitesi'nde AI ve Society'de doçent ve çalışmanın yazarlarından biri olan Ekaterina Hertog, uzun süredir otonom arabaları çevreleyen iyimserlikle paralellikler kuruyor.

Hertog, "Kendi kendine giden arabaların, sokaklarda olma, taksilerin yerini alma vaadi, Sanırım on yıllardır oradayız. Yine de robotların iyi çalışmasını sağlayamadık veya bu sürücüsüz arabaların sokaklarımızın öngörülemeyen ortamında gezinmesini sağlayamadık. Evler bu anlamda benzer" dedi. 

Öne Çıkan Video

Sayfa Yükleniyor...