İlişkili Haberler

Bangladeş merkezli bir bankanın server'larına sızmayı başaran hacker veya hacker'lar, buradan kendi oluşturdukları sahte organizasyonlara farklı meblağlarda para gönderilmesi için Federal Reserve Bank of New York'a telpte bulundu. 

BU taleplerin ilk 4'ünün kabul edilmesi üzerine 81 milyon dolar (240 milyon TL) çalan bilgisayar korsanları tarihin en büyük online hırsızlıklarından birine imza attı. 

Ancak siber hırsızların büyük planı ufak bir yazım hatasına takıldı. Totalde yaklaşık 1 milyar dolar çalmayı planlayan hacker'lar sonraki taleplerinde 'foundation' (Kuruluş) kelimesini yanlışlıkla 'fandation' olarak yazınca işlem durduruldu. 

YAZIM HATASI 850 MİLYON DOLARI KURTARDI 

13 adımda 1 milyar dolar kazanmayı planlayan korsanlar, ilk 4 taleplerinin onay alması ile 81 milyon dolar çalsalar da 5'inci işlemdeki yazım hatası yüzünden geri kalan 850 milyon doların sahibi olmadı. Zira yazım hatasından sonra duruma el koyan yetkililer bu bankadan gelen tüm telepleri dondurdu. 

Hack saldırısının ardından Bangladeş'teki banka sistemi kapatmak için düğmeye bastı. Sistemi kilitleyerek hacker'ların çaldığı paraya el konulması hedefleniyor. Ancak siber güvenlik uzmanları bu adımın işe yarayacağı konusunda şüpheli.