2021'de yüzde 1850 yükseldi (Avalanche (AVAX) Coin nedir? AVAX kaç dolar/TL?)

Son 24 saate yüzde 15 yükselerek ilk 20 kritpo kara içerisine giren Avalanche (AVAX), hızlı yükselişi ile kripto para piyasasında dikkatleri üzerine çekti. AVAX’ın geliştiricisi olan Ava Labs'in üç kurucu ortağından biri ise Bitcoin (BTC) ve merkeziyetsiz ağlar ile ilgili çalışmalarıyla bilinen Prof Dr. Emin Gün Sirer. Peki Avalanche (AVAX) Coin nedir? Avalanche diğer Coinlerden neden farklı?

11.02.2021 - 12:24 | Son Güncelleme : 11.02.2021 - 14:04

2021'de yüzde 1850 yükseldi (Avalanche (AVAX) Coin nedir? AVAX kaç dolar/TL?)

Avalanche, merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarını, finansal varlıkları, ticaret ve diğer hizmetleri piyasaya sürmek için kullanılan koruyucu platformdur.


Mainnet'ini Eylül 2020'de piyasaya süren Avalanche, akıllı sözleşmeler ve diğer yeni nesil teknolojiler aracılığıyla kullancıların her tür finansal varlığın ticaretini yapabildiği küresel boyutlu bir varlık borsası olmayı hedefliyor.

Ava Labs'deki geliştiriciler, Avalanche'in standart olarak bir saniye altında işlem sonuçlandırma gücüne sahip ilk akıllı sözleşmeler ağı olduğunu iddia ediyor.

Platformun yerel tokeni AVAX, Avalanche içerisinde çeşitli görevleri gerçekleştiriyor ve aynı zamanda kullanıcılar için ödeme sistemi görevi görüyor.

Üç kurucu ortağı olan Ava Labs'in kurucularından biri Bitcoin (BTC) ve merkeziyetsiz ağlar ile ilgili çalışmalarıyla bilinen Prof Dr. Emin Gün Sirer. Ekibin geri kalanı bilgisayar bilimi, ekonomi, finans ve hukuk uzmanlarından oluşuyor.

AVALANCHE (AVAX) NEDEN FARKLI?

Avalanche, saniye altında işlem doğrulama gücüne sahip dijital ağ sayesinde herkesin kullanabileceği merkeziyetsiz varlık ticareti sağlıyor.

Geliştiriciler, birbirinden bağımsız işleyen küresel boyutlu varlık ticareti, erişim engeli olmayan, şeffaf ve tek çatı altında toplanmış hale dönüştürmeyi hedefliyor.

Geliştiriciler, blockchain ağlarından herhangi bir varlığın dijital temsiline kadar, her tür varlığı oluşturabilir, geliştirebilir ve verilen parametrelere göre ticaretinin yapılmasını sağlayabilir.

AVAX tokenleri, Avalanche'in kurum içi ödeme yöntemini oluşturur. Kullanıcılar, coin'lerini ağda hisse haline getirerek (staking) pasif gelir de kazanabiliyor.

AVALANCHE (AVAX) NERDEN ALINIR?


AVAX, alım satıp işlemleri diğer birçok kripto para gibi internet üzerinden yapılabiliyor.  AVAW, Binance, OKEx ve Huobi Global dahil olmak üzere birçok büyük borsada yerini almış durumda.

Coinmarketcap verilerine göre, 12 Şubat itibariyle 1 AVAX = 51.56 dolar/ 362 TL'dir.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...