21 Mart İlkbahar Ekinoks'una özel Google doodle'ı (21 Mart Ekinoksu  nedir, neler olur?)

Google, 21 Mart İlkbahar Ekinoksu'nda açılış sayfasına gelen kullanıcılarını özel olarak hazırladığı doodle ile karşıladı. Gece ile gündüzün eşitlendiği, Kuzey Yarım Küre'de ilk bahar mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Mart İlkbahar Ekinoksu hakkında bilmeniz gerekenler.

ntv.com.tr 21.03.2018 - 09:27

google-21-mart-ekinoks-doodle.jpg

Google, özel günler için hazırladığı açılış sayfalarına bir yenisini daha ekledi.

Kuzey Yarım Küre'de kışın bitişini, ilkbaharın başlangıcı müjdeleyen 21 Mart Ekinoksu için bir doodle hazırlandı.

21 Mart ile birlikte gündüzler uzayıp geceler kısalırken, havalar da ısınmaya başlayacak.

21 MART İLKBAHAR EKİNOKSU NEDİR?

Güneş ışınlarının Ekvator'a öğle vakti dik açıyla düştüğü ve gölge boylarının sıfır olduğu 21 Mart'ta gün ve gece eşit uzunluktadır.

Kuzey Yarım Küre'de kışın bitimiyle ilkbahar mevsimi başlarken, Güney Yarım Küre'de ise yaz sona erer ve sonbahar mevsimi başlar.

Kuzey Yarım Küre'de 21 Haziran (En uzun gündüz, en kısa gece) tarihine kadar günler uzayıp geceler kısalırken, Güney Yarım Küre'de tam tersi gerçekleşir. 

21 Mart Ekinoksu'ndan sonra güneşin doğduğu yer kuzeye doğru ilerler, ta ki Haziran gündönümünde kuzeydeki en yüksek noktasına ulaşana kadar. 

Kuzey Kutbu'nda 6 aylık gündüz, Güney Kutbu'nda ise 6 ay sürecek gecenin başlangıç tarihidir. 

21 MART AYNI ZAMANDA NEVRUZ

Yüzlerce toplulukta, farklı adlarla 5 bin yıldan bu yana kutlanan ''nevruz'', kültürel miras yoluyla günümüze kadar ulaşan, Türk dünyasının millet bağını güçlendiren en önemli bayramlardan biri olarak kabul ediliyor.

Dünyadaki birçok toplulukta farklı inanışlarda ve farklı isimler altında şenliklere konu olan dünyanın en eski bayramı ''Nevruz'', Avrasya'nın geniş coğrafyasında yaşayan halklarda baharın müjdecisi ve ''yeni gün'' olarak biliniyor.

Sayfa Yükleniyor...