Antaranews'de yer alan habere göre, Güneydoğu Asya ve Avustralya'dan parçalı takip edilecek güneş tutulması, Endonezya'nın 33 eyaletinden 12'sinde gözlemlenebilecek. Bu eyaletlerden Kuzey ve Güney Sumatra, Belitung, Orta ve Doğu Kalimantan, Orta Sulawesi ve Kuzey Maluku'da da tam güneş tutulması şeklinde izlenebilecek.

Diğer yandan Endonezya hükümeti de yarınki gök olayını festivale çevirerek turizme katkıda bulunmayı planlıyor. Güneş tutulmasını izlemek isteyen çok sayıda bilim adamı ve astronomi meraklısının Endonezya'ya akın ettiği bildirildi.

Yetkililer, tutulmanın izlenebileceği eyaletlerde belirli noktalardaki gözlem evlerine teleskoplar yerleştirirken, ülkeye bu ay gelen turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artış olduğu belirtildi.

Ayrıca, 33 yıl aradan sonra tekrar Endonezya'da net olarak görülebilecek tam güneş tutulmasını izlemeye gelenlere bin 500 adet bedava özel gözlük dağıtılacak. Bazı televizyon kanalları ve internet siteleri de gök olayını canlı yayınlayacak.

Güneş tutulması nedeniyle ülkenin değişik bölgelerinde farklı festival ve dini ibadetler de yapılıyor. Doğa olayından günler önce bazı bölgelerde Müslümanlar kitleler halinde namaz kılarken, Kuzey Sumatra eyaletindeki Tamil topluluğu güneş tutulması sürecinde meditasyon yapacak.

Sulawesi Adası başkenti Makassar'da yapılacak festivale ise on bin öğrencinin katılacağı kaydedildi.

Güneş tutulması, Ay'ın gündüz Güneş'in önüne geçerek ışınları engellemesiyle oluşturduğu gölgenin dünyanın belirli bölgelerini kapatmasıyla meydana geliyor.