4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi için hazırlıklar tamamlandı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinesinde gerçekleşecek olan 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi için hazırlıklar tamamlandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.01.2020 - 09:21

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi için hazırlıklar tamamlandı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinesinde gerçekleşecek olan 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi için hazırlıklar tamamlandı.

Ortalama hava sıcaklığının yazın -20, kışın -40 derece olduğu Antarktika’ya gidecek ekibe Tuzla Marina Viaport'ta denizde canlı kalabilme, yangın önleme, yangınla mücadele ve temel ilk yardım eğitimi verildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lideri Prof Dr. Ersan Başar, Antarktika'nın bilim insanları için "doğal bir laboratuvar" niteliğinde olduğunu söyledi.

9 Şubat'ta İstanbul'dan başlayacak bilim seferinde 22 Türk bilim insanı ve 2 yabancı bilim insanının bulunacağını anlatan Başar, "Burada yapacağımız her bilimsel çalışma dünya bilimine katkı sağlıyor. Küresel ısınma konusu da zaten en büyük sorunlardan bir tanesi. Bundan en fazla muzdarip bölgeler kutup bölgelerimiz. Bu nedenle buralarda çalışma imkanımızın olması çok önemli." ifadelerini kullandı.

Daha evvel 3 bilim seferine katıldığını aktaran Başar, iklimin oldukça zor olduğunu ifade ederek, "Çalışma ortamı hiç kolay değil. Hazır olmak gerekiyor hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak motive olmanız gerekiyor. Bu şekilde ancak hayatınızı idame ettirerek düzgün bilimsel çalışmalar yapabiliyorsunuz." diye konuştu.

"HAZIRLIKLARI TAMAMLADIK"

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy da 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi ekibi olarak denizde canlı kalabilme, yangın önleme, yangınla mücadele ve temel ilk yardım eğitimi alarak hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

Sefer ile 15 bilimsel projenin icra edileceğini anlatan Özsoy, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden, Harita Genel Müdürlüğü'nden, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan ve Milli Eğitim'den bir öğretmenimiz dahil olmak üzere katılımcılarımız mevcut. Sefer süresince bu 15 projeyi icra edecekler. Bu projeler de tabii ki Türkiye'nin farklı üniversitelerinden katılımcılarla gerçekleştirilecek." diye konuştu. 

"BU EKİBİN BİR PARÇASI OLMAKTAN ONUR DUYUYORUM"

Sefer ekibinde yer alan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın takibinde gerçekleşeceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Seferde 24 kişilik bir ekip var. Biz de bu ekibin içindeyiz. Sanayi Bakanımız özellikle TEKNOFEST'in Gaziantep'te olmasından dolayı, yüksek teknolojiye geçme hedefimizden dolayı bizim de bu seferde olmamızı söyledi. Biz de seve seve bu heyecanı paylaşmak için buraya geldik ve bugün ön eğitimleri aldık. Çünkü çok zor şartlarda bir yolculuk olacak, -60'lara varan bir sıcaklıktan bahsediliyor. Her şartta ne yapılmasıyla ilgili ön eğitime geldik. 9'unda inşallah sefer başlıyor. Sefer bizden tevfik Allah'tan. Heyecanlıyım, ülkemin bilim ve teknoloji adına geldiği nokta adına heyecanlıyım. Hem bu ekibin bir parçası olmaktan hem de ülkemin yeni hedeflere doğru hızla ilerlemesinden büyük bir onur duyuyorum."

Sayfa Yükleniyor...