ABD IŞİD’e ‘siber bomba’ atıyor

ABD hükümeti, terör örgütü IŞİD’le mücadele yöntemlerini çeşitlendirmek için çalışıyor. Bu kapsamda, Obama yönetimi terör örgütüne ‘siber bomba’ atıyor.

ntv.com.tr 25.04.2016 - 11:33

ABD IŞİD’e ‘siber bomba’ atıyor

ABD’nin terör örgütü IŞİD’le mücadelesinde askeri müdahalenin dışında siber savaş yöntemlerini kullandığı bir süredir biliniyordu. Ancak siber savaşın kapsamıyla ilgili yeni bir detay ortaya çıktı.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Robert Work yaptığı açıklamada, ‘’IŞİD’e siber bombalar atıyoruz, bu yöntemi daha önce hiç denemedik’’ ifadesini kullandı.

IŞİD KOMUTANLARINI TAKLİT EDİYOR

‘Bombalı siber saldırıların’ hedefi sadece terör örgütünün iletişimini sekteye uğratmak değil, aynı zamanda teröristleri yanıltmak.

Söz konusu saldırılar, IŞİD komutanlarını taklit ederek, terör örgütü birliklerini havada ve karada savunmasız oldukları noktalara çekiyor ve tuzağa düşürüyor.  

Elektronik sinyallerin karıştırılması, iletişim araçlarının hack’lenmesinde yeni bir teknoloji olmamakla birlikte ‘siber bombalar’ başarılı olursa, konvansiyonel savaş ve siber savaşın birbirinden ayrılamaz bir ikili olduğu kanıtlanmış olacak.

Siber bombalar, bu sayede ABD birliklerine sahada taktiksel avantajlar sağlayacak.

IŞİD, çeşitli siyasi ve sosyal olayları genellikle devlet teşkilatlarının sitelerine saldırılar düzenleyerek protesto eden aktivist hacker grubu ‘Anonymous’un ve ABD hükümeti destekli hacker gruplarının son yıllardaki en büyük hedefi olarak ön plana çıkıyor.

Sayfa Yükleniyor...