ABD'de nükleer sistemlerde disket kullanıldığı ortaya çıktı

ABD'de yapılan verimlilik araştırmasında nükleer sistemlerin kontrolünde 50 yıllık disket teknolojisinin kullanıldığı ortaya çıktı. Beyaz Saray teknolojik yenilenme için milyarlarca dolar harcayacak.

Haberler - ntv.com.tr 26.05.2016 - 13:26

ABD'de nükleer sistemlerde disket kullanıldığı ortaya çıktı

ABD eski teknolojileri tamir etmek için bir servet harcıyor.

Kongre üyelerinin yaptığı araştırmada ABD’de teknolojiye ayrılan 80 milyar dolarlık bütçenin 60 milyar dolarının 50-60 yıllık teknolojilerin işlemesini sağlamak için kullanıldığı ortaya çıktı.

Beyaz Saray yönetimi teknolojik yenilenmenin hızlandırılması için baskı yapsa da ABD Sayıştay’ı yıllık raporunda buraya ayrılan paranın 7 milyar dolar civarında azaltılmasına karar vermişti.

NÜKLEER SİSTEMLERDE 50 YILLIK TEKNOLOJİ

Raporda öne çıkan en önemli başlık ise ABD’nin nükleer kontrolleri gerçekleştirmek için kullandığı sistemlerde disketlerin kullanılması oldu. 1970 yılında teknoloji devi IBM tarafından geliştirilen bu sistemin çok eskidiği için yenilenmesinin de zor olduğu belirtiliyor.

Pentagon bu sistemi yenilemekte kararlı adımlar atarak disketlerin yıl sonuna kadar kullanımının durdurulmasını sağlayacak. Ancak bütün sistemin yenilenmesinin yıllar alacağı ifade edildi.

TEKNİK ELEMAN BULUNAMIYOR

Özellikle sosyal güvenlik sistemleri ise 50 yıllık COBOL dilinde programlanmış. Bu dili bilen mühendislerin çoktan emekli olması, yöneticiler sistemsel hataları düzeltecek teknik eleman eksikliği hissediliyor.

KONGRE’DEN ŞARTLI DESTEK

Beyaz Saray’ın yenilenmeyi hızlandırmak için Kongre’nin onayını alması gerekiyor. Ancak Kongre yasayı kabul etmek için yeni bir araştırma yapılması gerektiğini şart koştu.

Cumhuriyetçi Parti senatörleri yenilenmenin, daha verimli olacağının bilimsel olarak kanıtlandığı taktirde destek vereceklerini belirtti.

Ancak verimlilik raporlarının eski ve yeni teknoloji diye ayrım yapılmadan hazırlanması teknolojik dönüşümün bir süre daha erteleneceğini gösteriyor.

Sayfa Yükleniyor...