ABD'li iki teknoloji devi dolandırıldı

ABD Adalet Bakanlığı uluslararası büyüklükte iki şirketin internet dolandırıcılığına kurban olduğunu açıkladı. Şirketlerin adı belirtilmezken toplamda 100 milyon doları Litvanyalı dolandırıcıya kaptırdıkları belirtildi.

Haberler - ntv.com.tr 23.03.2017 - 11:51

ABD'li iki teknoloji devi dolandırıldı

Uluslarası iki Amerikan teknoloji şirketi internet dolandırıcılığının kurbanı oldu. ABD Adalet Bakanlığı şirketlerin adını vermezken Litvanyalı bir dolandırıcının şirketlerden 100 milyon dolar para aldığını ifade etti.

Geçen hafta Litvanya'da yakalanan 48 yaşındaki Evaldas Rimasauskas'ın dolandırıcılığı tek başına yaptığı açıklandı. Şirketlerden birinin sosyal medyada varlık gösterdiği vurgulandı.

Çin'de görünen bir şirket kuran Rimasauskas, phishing (yemleme) yöntemiyle iki şirkete mesajlar göndererek ödeme almayı başardı. 2013 yılından 2015 yılına kadar devam eden süreçte 48 yaşındaki Rimasauskas toplamda 100 milyon dolarlık bir vurguna imza attı.

Yetkililer Evaldas Rimasauskas'ın Çin'deki bir tedarik şirketiyle aynı ismi taşıyan yeni firma kurduğunu ve yapılacak ödemelerin kendi hesaplarına aktarılmasını sağladığını belirtti. Paranın çoğunun geri alındığı açıklanırken siber suçla mücadelenin devam edeceği ifade edildi.

PHISHING NEDİR?

Phishing ya da yemleme genelde bir kişinin şifresini veya kredi kartı ayrıntılarını öğrenmek amacıyla kullanılır. Bir banka veya resmi bir kurumdan geliyormuş gibi hazırlanan e-posta yardımıyla bilgisayar kullanıcıları sahta sitelere yönlendirilir.

Sayfa Yükleniyor...