İlişkili Haber

Ülkemizde saatlerin dünya ülkelerinden daha geç geri alınacak olması, elektronik cihazlarda karışıklıkları da beraberinde getirebilir.

Özellikle akıllı telefonlar, otomatik saat güncelleme özellikleri nedeniyle kullanıcılar farkında olmadan saatleri 1 saat geri alabilir. Bu karmaşanın önüne geçmek için telefonun ayarlar kısmından "tarih ve saat" bölümüne giriş yapılarak, otomatik zaman güncellemesi özelliğinin kapatılması gerekiyor. 

Uzmanlar, bu durumun bilgisayarlarda da otomatik güncellemeler nedeniyle size sorun yaşatabileceğine dikkat çekiyor. 

Bilgisayarınızda saat diliminiz gün ışığından yararlanma saatini gözlemliyorsa ve gün ışığından yararlanma saati değiştiğinde bilgisayarınızın saatinin otomatik olarak ayarlanmasını istemiyorsanız, "Saati Gün Işığından Yararlanma Saati için otomatik olarak ayarla" onay kutusunun seçili olmadığından emin olun.

''iPHONE'DA SORUN OLMADI''

Android kullanıcılarda otomatik saat ayarının devre dışı bırakılmasına rağmen saatler geri alındı. Ancak iPhone'da bu problemin yaşanmadığı iddia edildi.

DİYANET'TEN NAMAZ VAKTİ UYARISI

Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, saatlerin geri alınmasının ertelenmesi nedeniyle, namaz vakitlerine 1'er saat eklenmesi istenildi.