Amazon ırkçıların daha fazla para kazanmasını sağlamakla suçlanıyor

Alışveriş sitesi Amazon, Nazi temalı ürünlerin satışına onay verdiği için nefret söylemi gerçekleştiren ırkçı grupların para kazanmasına aracılık etmekle suçlanıyor.

ntv.com.tr 10.07.2018 - 08:34

Amazon ırkçıların daha fazla para kazanmasını sağlamakla suçlanıyor

İnternet alışverişinin dev isimlerinden biri olan alışveriş sitesi Amazon, son günlerde yayımlanan bir araştırma sonucuyla gündemde. 

ABD merkezli Çalışan Aileler için Ortaklık (Partnership for Working Families) ve Irk ve Ekonomi üzerine Eylem Merkezi (Action Center on Race and the Economy) tarafından gerçekleştiren araştırmaya göre, üzerinde Nazi sembolleri olan kitaplar, tekstil ürünleri, aksesuarlar ve militarist ürünler satan örgütler, satışlarını Amazon üzerinden gerçekleştirerek kendilerine fon yaratıyor.

Yapılan haberler üzerine Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre, Nazi sempatizanı oldukları tespit edilen bazı satış listelerinin kaldırıldığını açıkladı vesite kurallarına uymayan tüm mağazalara karşı hızla harekete geçileceğini ifade etti.

"YETERSİZ İLKELER IRKÇILIĞA ALAN TANIYOR"

İki sivil toplum örgütü tarafından yürütülen araştırma sonucu yayımlanan rapora göre, Amazon'un yetersiz ve uygulamaları sonucunda gerçekleşen yavaş müdahaleri ırkçılığa alan yaratıyor.

Öyle ki ırkçı satışlar sadece Nazi sembolleriyle sınırlı kalmıyor. Bünyelerinde İslam ve Yahudi karşıtlığı barındıran mağazalar da kendilerine fon yaratanlar arasında.

Raporu hazırlayan iki sivil toplum örgütü de Amazon'u "Nefret ve şiddeti, ırksal, cinsiyetçi ya da dini hoşgörüsüzlüğü öven ve teşvik eden grupların ürünlerinin yasak olduğu" belirtilen ilkelerine uymaya davet ederek söz konusu ırkçı mağazalara karşı net bir tavır sergilemeye davet etti.

VIDEO - SOSYAL DENEYDEN IRKÇILIK ÇIKTI

Sayfa Yükleniyor...