Android'in atası Türkiye'de bulundu!

Manisa’da yaklaşık 30 yıl önce yaptırılan ve şimdi atıl vaziyette bulunan parktaki heykel, günümüzün ünlü mobil işletim sistemi Android logosuna benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Haberler - İHA 16.02.2016 - 09:43 | Son Güncelleme : 16.02.2016 - 09:48

Android'in atası Türkiye'de bulundu!

Manisa’da, dönemin belediye başkanı Ertuğrul Dayıoğlu tarafından yaptırılan parktan geriye kalan oyuncak heykel, 2008 yılında piyasaya çıkan mobil tabanlı işletim sistemi Android'in logosunu anımsattı.

Bu durum, sosyal medyada ‘Android'in atası‘ yorumlarına neden oldu.

ÇAMAŞIR ASKILIĞINA DÖNDÜ

O dönem Japon çizgi filmlerinden esinlenerek Lalapaşa Mahallesi içerisindeki parka yaptırılan oyuncak heykel, parkın atıl duruma gelmesi sonrası vatandaşların çamaşır askılığına döndü.

MAHALLELİ ''ROBOT'' DİYOR

Mahallelinin ‘robot’ diye adlandırdığı oyuncak ile oynamaya çalışan çocuklar, parkın ortasında tek başına kalan heykeli arkadaşları gibi görmeye başladıklarını belirtti. Yaklaşık 60 yıldır Lalapaşa Mahallesi'nde ikamet eden Sabriye Eymen, parkın Ertuğrul Dayıoğlu’nun belediye başkanlığı döneminde, 30 yıl önce yapıldığını söyledi.

"HALILARI BURADA KURUTUYORUZ"

Parkı ilk yaptıklarında bu oyuncağa ‘robot’ dediklerini belirten Eymen, "Biz de o günden bugüne robot diye adlandırırız. Zamanında Japonlarda görmüş ve aynısını buraya yapmışlar. Tabii zamanla burası hurdaya döndü. Çocuklar robotun ağız kısmından taş atıyor ve robotun altından çıkıyor. Bu şekilde oynuyorlar. Daha önce salıncak ve diğer oyuncaklar vardı. Zamanla hepsi kırıldı, yapan da olmadı. Biz de şimdi tek başına kalan bu robota iplerimizi gerip, çamaşırlarımızı seriyoruz. Halıları burada kurutuyoruz. Bizim için iyi oldu” dedi.

''TARİHİN İLK ANDROID'İ MANİSA'DA KULLANILDI''

Fotoğrafın sosyal medyaya düşmesiyle birlikte oyuncak heykeli gören kullanıcılar heykel için, “Android'in atası, “Tarihin ilk Android'i Manisa’da kullanıldı” gibi yorumlar yaptı.

Sayfa Yükleniyor...