Günümüzde hastanelerde ve bakımevlerinde görülen 'Mrsa' adlı bakterinin tedavisinde, modern antibiyotikler yetersiz kalıyor. 

Süper bakteri sayılan Mrsa, insan derisinde de ürüyor ve temasla bulaşıyor. Nottingham Üniversitesi uzmanları ise, Mrsa bakterisine karşı dokuzuncü yüzyıldan kalma bir kocakarı ilacı denediler.

Sirke, sarmısak, pırasa ya da soğan, biraz şarap ve inek işkembesinden çıkartılan safra karışımının, belirtilen sırayla birbirine eklenmesi ve pirinç kapta fermante edilmesiyle hazırlanan ilaç, dış yüzeydeki Mrsa bakterisinin tamamını, derideki bakterinin de yüzde 90'ını temizledi.

Bu karışımın unsurlarının kendi başlarına bakteriye karşı etkili olmadığı ve ancak kitaptaki karışım kuralları ve fermantasyon sürelerine uyulursa sonuç alındığı bildiriliyor. 

Alınan sonuç, bin yıl öncesinin hekimlerinin, bakteri kavramını bilmeseler de deneme yanılma yoluyla bazı hastalıklara çare bulduklarını gösteriyor. Denemeyi yapan bilim insanları, bulgularını bu hafta Birmingham Mikrobiyoloji Kongresi'ne sunacak.