Nobel Barış Ödülü sahibi Malala Yusufzay tarafından kurulan ve kız çocuklarının daha iyi bir eğitim görmesi için çalışan Malala Fund'a teknoloji devi Apple'dan destek geldi. 

Apple'ın desteği kapsamında Malala Fund'ın destek vereceği kız çocuklarının sayısının yüz bine çıkmasının hedeflendiği açıklandı. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Apple'ın CEO'su Tim Cook, "Eğitimin kişileri eşit şartlara getirmekteki gücüne inanıyoruz ve Malala Fund'ın her kız çocuğunun eğitim almasındaki kararlı tavrını paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Apple'ın Malala Fund'a sunduğu destek sadece para ile sınırlı olmayacak. Apple bu STK'ya teknoloji desteği de sağlayacak. 

MALALA YUSUFZAY KİMDİR? 
 
Malala, 9 Ekim 2012'de okuluna gitmek için bindiği otobüste saldırıya uğramıştı. Otobüse binen bir Taliban militanı Malala'ya adını sormuş, daha sonra genç kıza üç kez ateş etmişti. 

Başından yaralanan Malala, saldırıdan 6 gün sonra tedavi için İngiltere'ye götürülmüş, Birmingham'daki Kraliçe Elizabeth Hastanesi'nde yaklaşık 3 ay kalmış ve kafatasına metal bir plaka yerleştirilmişti. Mart 2013'te taburcu edilen Malala, ailesiyle Birmingham'a yerleşmiş ve tekrar okula başlamıştı. 
 
2014'te 17 yaşında, Nobel Barış Ödülü'nü kazanan en genç kişi olarak tarihe geçen Malala Yusufzay, kazandığı 8 milyon kronluk (2,5 milyon lira) ödülü Pakistan'daki okullara bağışlayacağını açıklamıştı.